Właśnie dostaliśmy tragiczną wiadomość. Nie żyje wieloletnia dyrektorka radiowej Dwójki, Elżbieta Markowska. Sprawowała tę funkcję dwukrotnie. Przyczyna śmierci nie została podana. Informacja o śmierci dziennikarki pojawiła się na oficjalnym profilu Programu Drugiego Polskiego Radia na Facebooku.

Elżbieta Markowska tworzyła wiele nowych formuł anteny radiowej, które opierały się na tematach poważnych, muzyce, literaturze, czy publicystyce kulturalnej. Dziś poinformowano, że nie żyje.

Nie żyje Elżbieta Markowska

Ta fatalna wiadomość pojawiła się dzisiaj, tj. 24 stycznia 2021 roku w godzinach popołudniowych. Elżbieta Markowska stanowiła część Polskiego Radia od połowy wieku. Jej doświadczenie przełożyło się na stworzenie nowej formuły tej anteny, nad którą pracowała cztery lata.

– Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Nie żyje Elżbieta Markowska, była dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. Pracowała w Polskim Radiu od 1970 roku. Jako dyrektor Dwójki w latach 1991-1995 stworzyła nową formułę tej anteny, opartą na muzyce poważnej, literaturze, informacji i publicystyce kulturalnej.  Później kierowała naszym programem od sierpnia 1999 do początku 2007 roku  – napisano na oficjalnym Facebooku Programu Drugiego Polskiego Radia.

Elżbieta Markowska od zawsze z dumą reprezentowała i głosiła dobre imię Polskiego Radia. Niejednokrotnie podkreślała, jak wielkie znaczenie ma dla niej jakość wygłaszanych audycji oraz zwracała uwagę na słuchaczy, którzy byli dla niej najważniejsi.

– Warto wspomnieć o naszych słuchaczach. Byli to m.in. Julia Hartwig i Henryk Mikołaj Górecki, który czasem dzwonił do audycji na żywo. Słuchali nas dziennikarze, muzycy, ale także odbiorcy bez żadnego przygotowania, bez odpowiedniej erudycji. U nich zaważyły potrzeby obcowania z kulturą, kontaktu z pięknem, muzyką, słowem, literaturą – mówiła podczas 82. urodzin Polskiego Radia.

Kim była Elżbieta Markowska?

Elżbieta Markowska była dwukrotną dyrektorką Programu 2. Polskiego Radia. Ukończyła Wydział Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, a karierę w Polskim Radiu rozpoczynała, jako pracownica Trójki, gdzie zajmowała się muzyką poważną.

Była autorką wielu wywiadów, do których zapraszała takie osobistości jak: wcześniej wspomniany Henryk Mikołaj Górecki, Witold Lutosławski, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki, Paweł Szymański, Władysław Szpilman i wiele innych znanych nazwisk.

Dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi i otwartości pozostawała z nimi w wieloletniej przyjaźni, która była bardzo trwała i szczera. Co więcej, miała przyjemność zaprzyjaźnić się jeszcze z tak popularnymi ludźmi jak Andrzej Wajda, również wcześniej przytoczona Julia Hartwig, czy Wojciech Kilar.

Była wielką fanką Witolda Lutosławskiego. Bardzo mocno angażowała się w kultywowanie jego pamięci. Niestety, to nie pierwsza smutna informacja, którą dzisiaj podajemy. Niedawno pożegnaliśmy także wybitnego zagranicznego aktora, Remy’ego Julienne’a, o czym przeczytacie >tutaj<.

Więcej informacji wkrótce. Artykuł w aktualizacji.

Zobacz zdjęcie:

Nie żyje
fot. facebook.com/Dwojka.PolskieRadio

Nie żyje Elżbieta Markowska. Była wieloletnią dyrektorką Programu 2. Polskiego Radia.

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Poprzedni artykuł22-latka zrobiła sobie zdjęcie z chłopakiem. Jej rodzice zwrócili uwagę na lubrykant
Następny artykuł3 znaki zodiaku, które najbardziej podobają się facetom. To dla nich gotowi są rzucić wszystko
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl