Smutna informacja obiegła media. Zmarła jedna z największych aktorek polskiego kina, Barbara Połomska.

  • Nie żyje gwiazda polskiego kina, Barbara Połomska
  • Aktorka dożyła 87 lat
  • O śmierci poinformował Teatr Powszechny w Łodzi, z którym była związana całe życie

Nie żyje Barbara Połomska

Tragiczna wiadomość dla polskiego kina i teatru. W wieku 87 lat zmarła jedna z największym dam polskiego kina, Barbara Połomska. Była gwiazdą kina lat 60. i 70.

O śmierci aktorki poinformował Teatr Powszechny w Łodzi – instytucja z którą artystka związana była niemal przez całe swoje życie. Od młodości aż do śmierci, przez 64 lata można było oglądać Połomską w różnych wcieleniach na deskach tegoż teatru.

Przez lata Barbara Połomska wcielała się w wiele ikonicznych ról. Współpracowała z tak wybitnymi reżyserami jak Andrzej Munk, Aleksander Ford czy Janusz Morgenstern.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Życie i kariera Barbary Połomskiej

Edukację aktorską zdobywała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Od razu po tym jak została absolwentką prestiżowej uczelni zadebiutowała na deskach Teatru Powszechnego rolą Elizy w „Pigmalionie” George’a Bernarda Shawa.

Aktywnie działała również w kinie. Wcieliła się w główne role kobiece w tak kultowych filmach jak „Eroica”, „Zezowate szczęście”, „Ósmy dzień tygodnia”, czy „Inspekcja pana Anatola”.

Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana. Jednym z najważniejszych laurów w jej karierze był Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Źródło: TVP Info

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Skandal w polskim mieście. Nastolatek znęcał się nad chłopcem
  2. Klient zniesmaczony po zakupach w Lidlu. Oskarża sieć
  3. GIS wycofał popularny produkt żywnościowy