Lelum.pl

fot. Mateusz Kostka, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Nie żyje Jan Nowicki. Wybitny polski aktor odszedł w wieku 83 lat

7 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Media obiegła porażająca informacja. Nie żyje Jan Nowicki. Wybitny aktor zmarł dziś w nocy w swoim domu w Krzewencie koło Kowala. Miał 83 lata. Polacy pokochali go w „Wielkim Szu”. 

Media obiegła porażająca informacja. Nie żyje Jan Nowicki. Wybitny aktor zmarł dziś w nocy w swoim domu w Krzewencie koło Kowala. Miał 83 lata. Polacy pokochali go w „Wielkim Szu”. 

Cała Polska z rozpaczą przyjęła wieść o śmierci legendarnego artysty. Jako tytułowy „Wielki Szu” w reż. Sylwestra Chęcińskiego zdobył nagrodę Złotej Kaczki dla najlepszego polskiego aktora sensacyjnego. Pokochaliśmy go także w „Jeszcze nie wieczór”, „Sztos”, czy „E=mc2”.

Nie żyje Jan Nowicki. Wybitny aktor i odtwórca roli „Wielkiego Szu” odszedł wieku 83 lat

O śmierci ikony polskiego kina poinformował radny gminy Kowal w województwie kujawsko-pomorskim na łamach portalu „Nasze miasto”. Jan Nowicki zmarł w nocy w swoim domu we wsi Krzewent. Wiadomość lotem błyskawicy obiegła media i pogrążyła fanów w żałobie.

Był jedną z tych postaci z ekranu, o której myślało się, że będzie żyć wiecznie. Trudno uwierzyć, że nie ma już z mami kultowego inżyniera Boreckiego, komisarza z „Zaklętego dworu”, Tomasza Piątka ze „Spirali”, a wreszcie samego Wielkiego Szu.

Był nie tylko docenianym aktorem, ale także mężem, ojcem i dziadkiem — jego syn, Łukasz Nowicki, choć nie poszedł w ślady rodzica, również zapracował na to, by ich nazwisko było słyszalne i znane w całej Polsce.

Kim był Jan Nowicki? Zagrał niemal 200 ról. Niedługo świętowałby 60 lat na scenie

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 w Kowalu. Uczęszczał do siedmiu różnych szkół średnich, a później został nawet skreślony z listy Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zanim wreszcie, w 1964 ukończył kierunek na krakowskiej PWST, pracował w kopalni.

Okazało się, że ten nietypowy start rozpoczął długą, bo trwającą niemal 60 lat, niezmiernie imponującą przygodę z filmem i spektaklem. Tuż po studiach zadebiutował na deskach Starego Teatru w Krakowie, zaś na ekranie — już rok wcześniej. Związany także z kultową Piwnicą pod Baranami, dziś został w krótkich, lecz przejmujących słowach pożegnany przez przyjaciół z kabaretu:

– Panie Janie — żegnamy i dziękujemy, że tyle lat był Pan najwierniejszym Przyjacielem – napisano w mediach społecznościowych.

Był nie tylko absolwentem, ale także wykładowcą swojego Alma Mater, a w latach 1973-74 prodziekanem Wydziału Aktorskiego. Największą rozpoznawalność przyniosły mu jednak role filmowe i teatralne, których w ciągu ponad półwiecza kariery zagrał niemal 200.

Najważniejsze produkcje to: „Anatomia miłości”, „Trzecia część nocy”,”Pan Wołodyjowski”, „Popioły”, „Sztos”, „E=mc2”, „Siprala” i oczywiście „Wielki Szu”. Jego charyzma i popularność rosła wraz z wiekiem, a widzowie z radością przyjęli jego najnowsze kreacje — Staszka w „Taksiarzu”, czy satyrycznego Bogdana w „Fanatyku”.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
  2. Nie jedz tego wieczorem. Jeśli się zapomnisz, możesz mieć problemy ze snem
  3. „Muszę być przy nim”. Joanna Koroniewska w ostatniej chwili wszystko odwołała. Poinformowała o chorobie dziecka

Źródło: RMF FM

Tagi:

Aleksandra Gadzińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Plotki i gwiazdy

Nie żyje aktor znany z "Klanu" czy "Ojca Mateusza", właśnie dramatyczne wieści obiegają Polskę

Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Niezwykły hołd dla Marii Czubaszek. Zaskakujące sceny przy grobie, skomentował je sam ksiądz

Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Beata Tyszkiewicz ma lichą emeryturę. Córka wyjawiła, że pogarsza się też jej zdrowie

Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Gwiazdor disco polo uderzył w Ralpha Kaminskiego. Zaroiło się od przykrych komentarzy Polaków

Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Sylwia Przybysz jest w ciąży. Ojcem będzie Jan Dąbrowski "ależ będzie gromada"

Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Dziś jest słynną na całą Polskę piosenkarką. Tak gwiazda wyglądała w dzieciństwie

Czytaj więcej >