Nie żyje Janusz Sołtysik. Wielki artysta miał 78 lat. Informację o jego śmierci przekazał zespół Five O’Clock. Mężczyzna był cenionym muzykiem oraz popularyzatorem jazzu.

Sołtysik grał na klarnecie, saksofonie i pianinie. Występował w zespole Five O’Clock. Przez lata zajmował się też promocją jazzu – założył Stowarzyszenie Jazzowe w Częstochowie.

Zmarł Janusz Sołtysik

Zespół, w jakim występował Sołtysik, opublikował na Facebooku poruszające pożegnanie, w którym opisał postać i dokonania zmarłego kolegi. W oświadczeniu czytamy o początkach jego muzycznej drogi:

– Wspaniały kolega, muzyk, popularyzator jazzu tradycyjnego, członek zespołu Five O’Clock Orchestra. W latach 60-tych związany ze studenckim środowiskiem Politechniki Częstochowskiej jako członek zespołu dixielandowego Klubu Studenckiego „Filutek”.

Wpis zespołu opisuje też późniejsze lata kariery znanego artysty jazzowego:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

– Założyciel Stowarzyszenia Jazzowego w Częstochowie, jego prezes, a następnie prezes honorowy. Członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego, laureat nagrody indywidualnej w konkursie „Złota Tarka” (2016) oraz Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury (2017).

Artysta wielokrotnie był zapraszany jako gość do różnych instytucji kultury, związanych z Częstochową. Lokalny Miejski Dom Kultury zaprosił go nawet do swojego programu „Ludzie kultury”, który został opublikowany na portalu Youtube.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Ich zaręczyn chyba nikt się nie spodziewał. W sieci aż huczy, aktorka pokazała nagranie
  2. Był policjantem w „Rodzinie zastępczej”. Teraz ma siwe włosy i brodę, ludzie oglądają się za nim na ulicy
  3. Co łączy Monikę Olejnik i Jurka Owsiaka? Można się zdziwić