Bardzo przykra wiadomość. Nie żyje Jerzy Zacharko. Były działacz Solidarności zmarł w wieku 70 lat. Był zakażony koronawirusem. 

Nie żyje Jerzy Zacharko. Samorządowiec był też wicestarostą tatrzańskim. Zmarł w niedzielę 11 kwietnia w szpitalu im. dr Tytusa Chałubińskiego pod Giewontem. 

Nie żyje Jerzy Zacharko 

Jerzy Zacharko trafił do szpitala ponad tydzień temu, zaraz po tym jak potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem. Czuł się bardzo źle. Jego stan był krytyczny. Od razu został podłączony do respiratora. 

Całe swoje życie poświęcił pasji społecznej i pomaganiu ludziom, bo bardzo wielu osobom pomógł. Przez 40 lat angażował się w sprawy społeczne, od czasów powstania Solidarności w Zakopanem. Dla mnie osobiście był przyjacielem. Pracowaliśmy przez wiele lat razem. Najpierw był moim zastępcą jako wiceburmistrz Zakopanego, a następnie jako wicestarosta powiatu tatrzańskiego. Nigdy się na nim nie zawiodłem. Był to człowiek honoru i czynu. Wielka szkoda, że nie ma go już z nami – powiedział Piotr Bąk, starosta tatrzański w rozmowie z PAP, jak podaje portal krakow.tvp.pl.

Jerzy Zacharko był działaczem społecznym. Był zasłużonym działaczem Solidarności. Za swoje zasługi na rzecz Związku został uhonorowany odznaczeniami: m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Zacharko był aktywnym tatrzańskim samorządowcem. Oprócz występowania w roli wicestarosty, przewodniczącego rady miasta, był też wiceburmistrzem Zakopanego

Jak trafił do Solidarności

Okazuje się, że Jerzy Zacharko w latach 1975-1981 należał do PZPR. Później został wyrzucony. To zapoczątkowało jego działania na rzecz Solidarności

Na początku był współorganizatorem Komitetu Organizacyjnego w Społem. Wkrótce został jego przewodniczącym. 31 października uczestniczył w zakładaniu Miejskiej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Zakopanem.

W 1980 roku uczestniczył w I Zjeździe Solidarności Pracowników Społem w Gdyni. Wybrano go na wiceprzewodniczącego. Kiedy wprowadzono w Polsce stan wojenny, został internowany. 

Tak rozpoczęła się jego działalność w tzw. podziemiu. Drukował i rozprowadzał wydawnictwa związkowe. Później został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Zakopanem. 

Artykuły polecane przed redakcję Lelum: 

Źródło: Wiadomosci.wp.pl, Wiadomosci.onet.pl, Wikipedia 

Poprzedni artykułTestament Krzysztofa Krawczyka. Wiadomo co zapisał synowi i adoptowanym córkom
Następny artykuł,,Onet” nieoficjalnie: ,,Większość dotychczasowych obostrzeń zostanie utrzymana”