Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje kultowy polski sportowiec Adam Smelczyński. Był medalistą olimipijskim
Karol Osiński
Karol Osiński 15.06.2021 19:20

Nie żyje kultowy polski sportowiec Adam Smelczyński. Był medalistą olimipijskim

TVP
pexels.com @DhivakaranS

Trafiła do nas bardzo przykra informacja. Nie żyje utytułowany polski sportowiec, Adam Smelczyński. Zmarł w wieku 90 lat. Jego sportową dziedziną był trap, czyli strzelectwo do ceramicznych rzutków, wyrzucanych z maszyn pod różnym kątem. Przyczyna śmierci nie została podana.

Adam Smelczyński dwukrotnie osiągnął tytuł mistrza Europy, a także wicemistrza olimpijskiego. Miał na swoim koncie również brązowy medal mistrzostw świata. O jego śmierci poinformowano na oficjalnym Twitterze Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich.

Nie żyje Adam Smelczyński

Ostatnie lata życia Adama Smelczyńskiego nie należały do najprostszych. Miał amputowane obie nogi i poruszał się na wózku inwalidzkim. Jego kariera sportowa byłą pełna sukcesów. Przez wiele lat przynosił Polsce chlubę i zaszczyty.

Co więcej, dzięki niemu po raz pierwszy po 24 latach Polak miał okazję stanąć na podium Igrzysk Olimpijskich w zawodach strzeleckich. Miało to miejsce w 1956 roku w Melbourne w strzeleckiej konkurencji trap. Przed nim dokonał tego Władysław Karaś w Berlinie.

Różnica między Smelczyńskim a Karasiem była taka, że pierwszy z wymienionych zdobył srebro, a drugi brąz. Zmarły w wieku 90 lat sportowiec swój największy sportowy sukces osiągnął, gromadząc 190 punktów. Na podium wskoczył z 5 miejsca.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Pierwsze miejsce zdobył wówczas Włoch Galliano Rossini. Wyprzedził reprezentanta Polski o pięć punktów. Na trzecim stopniu podium stanął rodak ówczesnego mistrza olimpijskiego, Alessandro Ciceri.

Poza tytułem wicemistrza olipijskiego dwukrotnie zdobywał tytuł mistrza europy w trapie, a także dał nie lada popis na mistrzostwach świata. Stanął wówczas na trzecim stopniu podium.

Kim był Adam Smelczyński?

Adam Smelczyński urodził się 14 września 1930 roku w Częstochowie, należącej wówczas jeszcze do województwa kieleckiego. Miłością do strzelectwa zaszczepił go ojciec Marian, jednak nie tylko.

Postanowił podążyć drogą zawodową swojego ojca, który z zawodu był lekarzem. Smelczyński postanowił wybrać się na Akademię Medyczną w Łodzi, którą ukończył, uzyskując dyplom.

Niestety nie jest to pierwsza przykra wiadomość, którą wam dzisiaj przekazujemy. Rodzinie zmarłego przekazujemy najszczersze kondolencje.