Media obiegła bardzo przykra i przygnębiająca wiadomość. W wieku 84 lat zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Polka, która wiele lat temu zapisała się na łamach historii, jako pierwsza kobieta, która w samotności na jachcie żaglowym okrążyła kulę ziemską. Jako pierwszy o jej śmierci poinformował Akademicki Klub Morski w Gdyni. Przyczyny nie są znane.

Czyn Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz zyskał miano legendarnego i przetarł szlaki dla następnych kobiet, wybierających się na taką podróż. 

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz nie żyje

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz stała się ikoną polskiego żeglarstwa i nie tylko. Przeżyła przygodę, na którą zdecydowali się nieliczni. Wszystko rozpoczęło się 28 marca 1976 roku w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, a zakończyło dwa lata później w tym samym miejscu.

Swojego czynu dokonała na skonstruowanym przez jej małżonka jachcie Mazurek. Okrążenie świata zajęło jej niemal dokładnie 2 lata. 20 marca 1978 roku zacumowała z powrotem do portu w Las Palmas.

Podróżniczka zmarła w nocy z 12 na 13 czerwca w wieku 84 lat. Akademicki Klub Morski w Gdyni podał tę smutną informację, jako pierwszy, jednak na swoim Facebooku o nieszczęsnym przebiegu zdarzeń poinformował również Polski Związek Żeglarski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

 Z wielkim smutkiem informujemy, że dziś w nocy odeszła na wieczną wachtę kapitan Krystyna Chojnowska – Liskiewicz. Najwybitniejsza polska żeglarka i pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat zmarła w wieku 84 lat – czytamy.

Polski Związek Żeglarski żegna Krystynę Chojnowską-Liskiewicz

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie, jednak swoją edukację wyższą postanowiła rozpocząć na Politechnice Gdańskiej. W 1966 roku uzyskała tytuł kapitana jachtowego. Okrążenie kuli ziemskiej na jachcie było jej wielkim marzeniem, które zrealizowała.

Osiągnięcie kobiety odbiło się szerokim echem na całym świecie. Za swój wyczyn została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i nie tylko. Co ciekawe, w osiągnięciu celu posiadała konkurentkę, Brytyjkę Naomi James, która okrążyła Ziemię dopiero 39 dni po naszej rodaczce.

Ogrom straty opisał na Facebooku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Chamera. Przedstawi sylwetkę legendarnej Polki w samych superlatywach. Jak twierdzi, po dokonaniu przez nią tego wybitnego czynu wielu ludzi chciało być takimi jak ona.

– Pani Kapitan była jedyna w swoim rodzaju, z jednej strony zawsze skromna, z drugiej zaś potrafiąca wykorzystać swoje sukcesy i pozycję do walki w słusznej sprawie, jak choćby o pozycję kobiet w żeglarskim, stereotypowo męskim świecie. Z pewnością, gdyby nie osiągnięcia Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz, gdyby nie jej codzienna praca na rzecz polskiego żeglarstwa, nie byłoby ono dzisiaj w tym miejscu, w którym jest – napisał Tomasz Chamera.

To nie pierwsza smutna informacja, którą dzisiaj podajemy. Rodzinie zmarłej składamy najszczersze kondolencje.

Zobacz zdjęcie:

Zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Miała 84 lata.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: onet.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl