Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje Lucjan Czerny. Na scenie występował 45 lat
Katarzyna Augustyniak
Katarzyna Augustyniak 30.03.2021 12:56

Nie żyje Lucjan Czerny. Na scenie występował 45 lat

Lucjan Czerny
fot. kadr z Lista Śląskich Szlagierów/ https://www.youtube.com/watch?v=sFTLiDy7c40

W niedzielę, 28 marca, zmarł Lucjan Czerny. Radiowiec, kabareciarz, wokalista, aktor. Był znany szczególnie na Śląsku.

Lucjan Czerny był założycielem śląskiej Kapeli z Katowic i znanym dziennikarzem Telewizji Katowice. Grał m.in. w Młynie i krzyżu i Grzesznym żywocie Franciszka Buły. Był cenionym komikiem i kabareciarzem oraz radiowcem.

Lucjan Czerny we wspomnieniach

Ze śmiercią artysty nie może pogodzić się Sylwester Targosz-Szalonek, dyrektor Śląskiego Festiwalu Operetki i Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. Na swoim Facebooku zamieścił poruszający wpis, w którym chciał pożegnać Czernego.

Kochany Lucjanie, znołeś mie od bajtla. Pierw RadioTop, a późnij inksze radia i telewizje. Powtarzoł żeś, że mom durch trenować sztima i piknie śpiewać. Robia co moga i obiecuja Ci, że dalej tak bydzie. Pamientom jakeś godoł, że zaszczyt być ze mną na scenie. Jo Ci godom dziś, że zaszczyt było Ciebie trefić w życiu i czasem coś fajnego zrobić. Lucek, Ty pieronie, aleś numer nom wywinył w ten ciulaty czas. Lucjan Czerny Durch bydziesz w moim sercunapisał.

Pan Lucjan miał bardzo bogate życie artystyczne. Występował w różnych rolach. Poza swoją pracą, w radiu, byciem kabareciarzem i aktorem, bywał też konferansjerem, wodzirejem i tekściarzem. Występował na scenie przez 45 lat.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Urodził się w Katowicach. Był absolwentem tamtejszej szkoły muzycznej oraz szkoły baletowej w Bytomiu. Nie bez powodu znamy go jako doskonałego muzyka, o czym może świadczyć również jego kariera w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk.

Miłość do Katowic

Według doniesień Polskiego Radia oraz portalu o2 Lucjan Czerny był bardzo zaangażowanym społecznie mieszkańcem Katowic. Kochał to miasto i darzył je ogromnym sentymentem.

Jak dowiadujemy się ze wspomnień Macieja Biskupskiego, przewodniczącego Rady Miasta Katowice, Czerny jeszcze niedługo przed śmiercią angażował się w plany dotyczące nowego zagospodarowania Parku Wełnowieckiego.

Dla mnie niezwykle życzliwy człowiek, który zawsze z wielkim zaangażowaniem mówił o rozwoju Katowic. Ostatnie nasze rozmowy dotyczyły propozycji Pana Lucka dot. zagospodarowania Parku Wełnowieckiego. Niezwykle cieszył się, że kolejna cześć naszego miasta będzie zrealizowana. Zawsze był obecny przy organizacji Dni dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Zawsze se dobrze pogadaliśmy. Szkoda, że będzie oglądał to wszystko z góry. Pacz tam jako Lucku. Dzięki za wszystko – napisał Biskupski na swoim Facebooku.

Odejście Lucjana Czernego jest z pewnością wielką stratą dla polskiej sceny, a w szczególności dla Katowic, które były panu Lucjanowi tak bliskie. Jego dorobek artystyczny i wspomnienia, które pozostawił, będą towarzyszyć nam przez kolejne dziesięciolecia.

Zobacz film:

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Tvp.info, Katowice.naszemiasto.pl, o2.pl