Z samego rana dotarły do nas przykre wiadomości. Zmarł ceniony polski artysta, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Stanisław Rodziński. Pełnił tę funkcję w latach 1996-2002. Informację o jego śmierci przekazała uczelnia. Niestety nie podano przyczyny takiego przebiegu zdarzeń. Miał 81 lat.

Stanisław Rodziński zmarł 17 lipca w Krakowie, gdzie spędził większość swojego życia zawodowego. ASP wydała piękne pożegnanie swojego byłego rektora.

Nie żyje Stanisław Rodziński

Od studenta po rektora – tak w skrócie można opisać karierę Stanisława Rodzińskiego na Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom ukończenia uzyskał w 1963 roku, a już pięć lat później zaczął publikować swoje pierwsze teksty naukowe, dotyczące sztuki.

Jego eseje można było przeczytać na łamach m.in.: Tygodnika Powszechnego, Dekady Literackiej, czy Znaku. Następnie przez osiem lat, od 1972 do 1980 roku prowadził własną pracownię malarstwa i rysunku na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Ścieżka zawodowa Rodzińskiego z Krakowem zeszła się w 1981 roku, kiedy to został pedagogiem na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. W 1996 roku objął funkcję rektora tej uczelni i pełnił ją do 2002 roku. Uczelnia wystosowała piękne pożegnanie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Profesor, Wychowawca wielu wybitnych artystów. Wielce ceniony Malarz i Autorytet. W kontakcie ze studentami zawsze otwarty, życzliwy, z poczuciem humoru, tworzący warunki do rozwoju młodych talentów. W swojej twórczości podejmował najważniejsze tematy dotyczące kwestii ostatecznych i wartości w życiu człowieka. 17 lipca stanął w obliczu tego, do którego odwoływał się w swoim malarstwie – brzmi część pożegnania artysty przez ASP.

W swojej karierze współpracował również z krakowskim Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Papieską Akademią Teologiczną. Miał przyjemność brać udział w ponad dwustu wystawach malarskich w Polsce i za granicą.

Niestety nie jest to pierwsza przykra wiadomość, którą podajemy wam na przestrzeni ostatnich kilku dni. Informację o śmierci Rodzińskiego podał na Twitterze także jego wnuk Jakub Nowak. Data pogrzebu nie została podana. Rodzinie i bliskim zmarłego składamy najszczersze kondolencje.

Zobacz zdjęcie:

Zmarł Stanisław Rodziński. Miał 81 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: radiokrakow.pl

 

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl