Narodowy Spis Powszechny trwa od 1 kwietnia 2021 roku. W tym roku jest kilka możliwości spisania się – warto skorzystać z jednej z nich jak najszybciej, bo kończy się czas – ostateczny termin mija już 30 września. Osoby, które tego nie zrobią, czekają bardzo wysokie kary pieniężne!

Narodowy Spis Powszechny odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej na stałe lub tymczasowo w Polsce.  W tym roku można było spisać się przez internet, za pomocą strony spis.gov.pl lub telefonicznie, pod numerem infolinii 22 279 99 99.

Główny Urząd Statystyczny przypomina: kończy się czas na udział w spisie powszechnym!

GUS zbiera informacje z następujących dziedzin: charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa i zasoby mieszkaniowe. 

W formularzu spisowym nie znajdziemy za to pytań związanych z dochodami czy stanem majątkowym.

Jakie kary grożą za odmowę udziału w spisie powszechnym? Przewidziane w ustawie kary sięgają nawet 5 tysięcy złotych. Jeszcze poważniejsze konsekwencje mogą spotkać tych, którzy w ankiecie podadzą nieprawdziwe informacje – za to grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Źródło: se.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Skandal po ślubie Julii Królikowskiej. Młoda para złamała prawo