Niedziela handlowa w 2020 roku to stosunkowo rzadkie zjawisko. Do końca roku pozostały już tylko trzy niedziele, kiedy swobodnie można będzie zrobić zakupy. Najbliższa z nich przypada ostatniego dnia wakacji, a kolejna okazja nadarzy się dopiero przed świętami Bożego Narodzenia.

Okazuje się jednak, że choć wolne od handlu niedziele to dobra okazja do wypoczynku i spędzenia czasu inaczej niż w centrum handlowym, to jednak przywrócenie handlu w tym dniu może być dobrym sposobem na walkę z kryzysem. Taki pomysł w każdym razie mają pracodawcy, którzy przygotowali projekt ustawy. Fakt ujawnia jej treść.

Niedziela handlowa wróci? Projekt miałby uratować gospodarkę

Fakt ujawnia, co znajduje się projekcie ustawy, jaką przygotowali pracodawcy. Dokument został już złożony do Rady Dialogu Społecznego, w którym skupiają się związkowcy, strona rządowa i pracodawcy właśnie.

Fakt podaje, że projekt zakłada przywrócenie niedziel handlowych na czas epidemii i w trakcie 180 dni po ogłoszeniu zakończenia stanu epidemicznego. Niehandlowe pozostawałyby tylko niedziele, w które przypadałoby święto.

  1. Bogacz skompromitował się na stacji benzynowej. Nagranie podbija internet
  2. 1400 zł może przemknąć koło nosa, lepiej się pospieszyć. Wypłaty już ruszyły
  3. Porażające odkrycie w Gdańsku. Wykopano 14 ludzkich szkieletów, eksperci są już na miejscu

Uzasadnienie ustawy: konsekwencją mogą być masowe zwolnienia

W uzasadnieniu ustawy czytamy, że nierentowność szczególnie galerii handlowych, jaka nastąpiła wskutek epidemii koronawirusa, może mieć poważne konsekwencje:

-Ewentualne zaś zamknięcie placówek handlowych w galeriach pociągnie za sobą masowe zwolnienia pracowników – zapewniają związkowcy.

Powrót niedziel handlowych miałby wpłynąć także na spadające PKB:

Powrót niedziel handlowych zwiększy sprzedaż, przyczyniając się do zmniejszenia spadku PKB oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów, ponieważ zakupy rozłożą się na 7 dni w tygodniu – argumentują pracodawcy.

Projektowi sprzeciwiają się przedstawiciele NSZZ Solidarność. Jeszcze jednym z pomysłów pracodawców było zwiększenie pensji dla pracujących w ostatni dzień tygodnia. Ten zapis jednak nie znalazł się w projekcie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

niedziela handlowa
Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER eastnews.pl

Jadwiga Emilewicz, minister do spraw rozwoju w rozmowie z money.pl skomentowała projekt: -Na dyskusję na temat ewentualnego zniesienia zakazu mamy jeszcze czas.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Tradycyjne kotlety schabowe po góralsku są kulinarną pysznością. 1 trik zawarty w przepisie nadaje niezapomniany smak
  2. Z ostatniej chwili: Walczyli o życie na plaży w Sianożętach. Lądował śmigłowiec
  3. Chciała dać synowi ważną lekcję. Po wszystkim zadzwonił na policję, siostra pokazała nagranie
  4. Gwiazdor „M jak Miłość” pokazał nietypowe zdjęcie. Rzadko pozwala sobie na tyle, tym razem zrobił wyjątek
  5. Marta Kaczyńska pokazała prywatne zdjęcie ze ślubu swoich rodziców. „Podobno tańczyli do rana”
  6. Smutne, jak Jolanta Kwaśniewska została potraktowana. Do sieci wyciekło kompromitujące nagranie

źródło: fakt.pl


 

Poprzedni artykułŻelowe płatki pod oczy – czy naprawdę działają?
Następny artykułZnany aktor został zatrzymany. Policja podejrzewa, że odebrał życie kobiecie
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.