Dzisiaj, w mikołajki 6 grudnia, obowiązuje niedziela handlowa — to efekt najnowszej nowelizacji jednej z ustaw. Oprócz niej w grudniu czekają nas jeszcze dwa dni wolne od zakazu handlu: 13 i 20 grudnia. Jednak w sklepach obowiązuje ścisły rygor sanitarny i limity osób. Policja już zapowiedziała odpowiednie kontrole w sklepach, aby sprawdzać zarówno kupujących, jak i sprzedających — informuje Polsat News.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie policja może sprawdzić cię w każdej chwili
  • Dlaczego rząd postanowił przywrócić niedzielę handlową
  • Czego przede wszystkim będą dotyczyły kontrole wykonywane przez policję i inspektorów sanitarnych

Zapis o przywróceniu handlu wyjątkowo 6 grudnia znalazł się w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W czwartek podpisał ją Andrzej Duda i tym samym niedziela handlowa została przywrócona na jeden dzień.

W mikołajki niedziela handlowa. Policja zapowiada kontrole w sklepach

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, zakaz handlu nie będzie obowiązywał również w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie 13 i 20 grudnia. Wszystko po to, aby każdy zdążył ze wszystkimi świątecznymi zakupami na czas.

2 grudnia informowaliśmy, że wspominaną nowelizacje ustawy przegłosował Senat. Później trafiła ona do podpisu prezydenta. W uzasadnieniu zmiany podkreślano, że okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna”.

Dlatego, aby rozłożyć zakupy w czasie i dzięki temu nieco rozładować tłok w sklepach, „zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 roku”. Dodawano również, że z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych, a z drugiej — pomoże przedsiębiorcom odrobić straty finansowe po wiosennym „zamrożeniu” gospodarki.

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnie obowiązującymi obostrzeniami w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit klientów — maksymalnie 1 osoba na 15 mkw oraz nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Dlatego trzeba będzie się przygotować na dodatkowe kontrole. Policja już zapowiedziała, że będzie sprawdzać, czy klienci i sprzedający zachowują zasady sanitarne oraz restrykcje — jak poinformował portal Polsat News.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Zakupy w reżimie sanitarnym. Będą kontrole policji w galeriach handlowych

Jednak dodatkowa niedziela handlowa to dla wielu z pewnością nadal za mało. Prawdopodobnie nawet kolejny dzień bez zakazu handlu nie spowoduje, że ogonki przy kasach diametralnie się skrócą.

Jak przekazuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda kontrolami zajmą się zarówno policjanci, jak i inspektorzy sanitarni. Kontrolowane ma być przede wszystkim to, ile osób wchodzi do każdego centrum handlowego, a także ile do poszczególnych sklepów.

Specjalnie wyznaczone do tego osoby będą również sprawdzały, czy w sklepach pilnowane jest zachowywanie reżimu sanitarnego w postaci dostępności odpowiednich płynów do dezynfekcji rąk, zakrywania ust i nosa czy utrzymywania dystansu społecznego w postaci 1,5 metrowych odstępów.

Kary mogą otrzymać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby niestosujące się do zakazów — przekazuje RMF FM.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródła: polsatnews.pl, rmf24.pl

 

Poprzedni artykułDanuta Wałęsa po latach przerwała milczenie. Opowiedziała, jak zachował się Rydzyk, przez niego straciła zaufanie i wiarę w radio
Następny artykułPrzetakiewicz nie wytrzymała i odpowiedziała Kurskiemu. Choroba jej męża wyszła na jaw, wiadomo, w jakim jest stanie
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl