Niedziela handlowa jest w tej chwili rzadkością. Wiele Związków Zawodowych jest za przywróceniem ostatniego dnia tygodnia do normalnej pracy. Za tym postuluje między innymi Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa, który przedstawił oświadczenie w tej sprawie na swojej stronie internetowej. Znalazła się w jego treści propozycja o podwyższeniu wynagrodzenia w ten dzień o 2,5 raza względem pracy w dni powszednie. Takie zmiany miałyby mieć zastosowanie dla ratowania gospodarki w czasie epidemii koronawirusa.

Niedziela handlowa powinna zostać przywrócona według Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, jeśli pracodawcy zgodziliby się na wyższą płacę. Jeśli nie, ich punkty mogłyby nadal pozostać zamknięte. Uważamy, że w zamian za utratę dnia wolnego od pracy (pracownicy) powinni mieć godny ekwiwalent płacowy – czytamy w oświadczeniu Związku.

Niedziele handlowe wrócą? 

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa postuluje, by przywrócić do funkcjonowania niedziele handlowe, jak czytamy w oświadczeniu, miałoby to podreperować polską gospodarkę. Związek zaznacza także, że podwyższone płace powinny dotyczyć nie tylko pracowników handlu, ale także innych sektorów gospodarki.

Usługi, gastronomia, ochrona, służba zdrowia, te sektory działają także w niedziele, Związek uważa zatem, że każdy z niedzielnych pracowników powinien dostać wyższą pensję. Podobne zdanie wyraziła Rada Dialogu Społecznego. Łukasz Bernatowicz, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego i wiceprezydent Business Centre Club w rozmowie z money.pl przyznał, że Rada także jest za przywróceniem pracy w niedzielę.

  1. Żona przyłapała znanego gwiazdora na zdradzie. Nie miała żadnych skrupułów, sięgnęła po pistolet
  2. Można dostać nawet 10 tysięcy złotych mandatu za drobne przewinienie na mieście. Każdy powinien je poznać
  3. Pobierasz zasiłek macierzyński? Odebrano Ci właśnie ważne prawo

Solidarność przeciwko handlowym niedzielom

Jak podaje polsat.news.pl, związkowa Solidarność jest przeciwna pracy w ostatni dzień tygodnia. Ich zdaniem w ten dzień pracować może jedynie właściciel danego przedsiębiorstwa, a więc nie tylko sklepu, ale też lokali usługowych, takich jak fryzjer lub kosmetyczka.

Powrót do pracy w ostatni dzień tygodnia miałby pomóc przy ratowaniu polskiej gospodarki i skutków, jakie przyniesie epidemia koronawirusa. W sklepach nadal może przebywać ograniczona ilość klientów, a zakupy muszą odbywać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, co studzi chęć klientów do odwiedzenia galerii. W jednym z ostatnich artykułów opisaliśmy bezpieczeństwo kupowania ubrań podczas epidemii koronawirusa w stacjonarnych sklepach.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

niedziela handlowa
fot. unsplash.com/Marcin Kempa

Przywrócenie pracy w niedzielę miałoby podreperować polską gospodarkę.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Policja tłumaczy się z mandatów po pogrzebie zamordowanej Kornelii. Mamy oświadczenie
  2. Uderzyła plaga, wszystko nagrali. Porażający film trafił do sieci, straty są gigantyczne
  3. Kiedy wrócą połączenia lotnicze? Jest zapowiedź wiceministra infrastruktury
  4. Na jaw wychodzą nowe fakty. Sekcja zwłok zamordowanej 16-letniej Kornelii wykazała porażającą rzecz
  5. Test, który ujawnia nasze największe pragnienia. Jedna rzecz zdradzi twój najwstydliwszy sekret
  6. Ze ściśniętym gardłem pożegnał słuchaczy i puścił Kazika. Poruszające do łez pożegnanie dziennikarza

źródło: polsat.news.pl, za.org.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl