Dodatkowa niedziela handlowa? Jak dotąd rząd uzależniał w tej kwestii swoje zdanie od NSZZ Solidarność, który nie chciał się zgodzić na żadne zmiany w tej kwestii. Tymczasem tvn24.pl, przekazało, że rząd jednak uległ naciskom przedsiębiorców. Opublikowano projekt ustawy, według którego oprócz 13 i 20 grudnia, zakupy będziemy mogli zrobić także w Mikołajki, czyli 6 grudnia. 

Jak przekazuje tvn24.pl, rząd dokonał modyfikacji w projekcie ustawy dotyczącym szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw. A to oznacza, że 6 grudnia będzie prawdopodobnie niedzielą handlową.

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia

Projekt ustawy został już opublikowany. Możemy zatem liczyć, że w grudniu faktycznie zyskamy jedną dodatkową niedzielę. Rząd zdaje się, uległ naciskom przedsiębiorców, którzy chcą nadrobić straty, ale także rozładować przedświąteczne kolejki. 

– Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. –czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Rząd faktycznie wziął także pod uwagę trudną sytuację przedsiębiorców:

– Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej – zaznaczono w projekcie.

  1. Ilu mężów miała Małgorzata Rozenek? Prawda zaskakuje, ślub z Radosławem nie był drugi
  2. Druzgocąca wiadomość, Meghan Markle straciła dziecko. Pierwszy raz powiedziała o tragicznych wydarzeniach
  3. Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym? Jest odpowiedź premiera, bardzo ważna wiadomość dla każdego rodzica

Niedziele handlowe w grudniu 2020

Jak dotąd przewidywane są niedziele handlowe w dniach 13 i 20 grudnia. Przedsiębiorcy od dawna jednak postulują w sprawie rozszerzenia przepisu, alby walczyć z kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa. 

Jeszcze 19 listopada Mateusz Morawiecki niespodziewanie pojawił się na spotkaniu Rady Dialogu Społecznego, podczas którego dyskutowano o zniesieniu przepisu niedziel niehandlowych. Obecny na spotkaniu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan przekazał słowa premiera w rozmowie z Rzeczpospolitą:

– Premier Mateusz Morawiecki postawił sprawę jasno: dopóki nie będzie zgody Solidarności, dopóty rząd nie podejmie decyzji o wprowadzeniu dodatkowych niedziel handlowych w grudniu.

Nic nie wskazuje na to, by związek zmienił zdanie. Od początku wprowadzenia przepisu, Solidarność sprzeciwia się wszystkim propozycjom modyfikacji przepisu o handlowych niedzielach z 2018 roku. Projekt ustawy, który dziś opublikowano, jest zatem dużym zaskoczeniem. 

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Anna Lewandowska szczotkuje pośladki na Instagramie. Wszystko pokazała (FOTO)
  2. Wyrzucili psa z 8. piętra, niestety zginął. Grozi im do 5 lat więzienia, odpowiednia kara?
  3. Wśród krów ukrył się pies, znajdziesz go? Zagadka jest arcytrudna, większość poddaje się po 5 minutach
  4. Wiceminister edukacji ujawnił plan powrotu do szkół. Wszystko ma związek ze zmianą terminu ferii, ważna wiadomość dla każdego rodzica
  5. Od 13 lat jest w ciąży. Kobieta opublikowała rodzinne zdjęcia, internauci liczą jej dzieci
  6. Golden retriever zgubił się w lesie. Rok później zdarzył się prawdziwy cud
  7. Joanna Jędrzejczyk w skąpym bikini przy basenie. Gwiazda MMA w ponętnej odsłonie (FOTO)

Źródło: tvn24.pl, rmf24.pl

 

Poprzedni artykułOglądaliście Flinstonów? Dziś już nie powstają tak wspaniałe kreskówki
Następny artykułNie żyje znany polski dziennikarz, wszyscy widzieliśmy go w TVP. Miał 58 lat, lekarze do końca walczyli o jego życie
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl