Dodatkowa niedziela handlowa, jaką zaproponował rząd, jest opisana w projekcie ustawy. Wiadomo już, że plany rządu osiągnęły kolejny pułap rozwoju. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła projekt rządu, by w grudniu obowiązywała dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia. 

Według projektu ustawy, który opublikowano 25 listopada, 6 grudnia ma być niedziela handlowa. Pomysł rządu to odpowiedź na naciski ze strony przedsiębiorców, którzy przekonywali, że w ten sposób odrobią straty wywołane obostrzeniami. Dodatkowa niedziela handlowa to także powód, by rozładować kolejki w sklepach.

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia

25 listopada opublikowano projekt ustawy rządu, który  dokonał modyfikacji w projekcie ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw.

Projekt wzbudził wiele kontrowersji. Wiadomo już, że trwają prace nad jego uprawomocnieniem. Komisja sejmowa dała zielone światło, by projekt uprawomocnić.

Do projektu ustawy swoją propozycję poprawki zgłosiła Lewica, która postulowała za wprowadzeniem w tym dniu 150-procentowego wypłacenia wynagrodzenia pracownikom. Komisja poprawki nie uznała.

Dołączono natomiast do projektu propozycję Koalicji Obywatelskiej. Posłowie dołączyli projekt ustawy zakładającej zniesienie zakazu handlu w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii i przez 60 dni po ich zniesieniu.

  1. Pokochały go tysiące Polek, teraz Rossmann obniżył cenę prawie o 50%. Masz jeszcze kilka dni, aby kupić rewelacyjny tusz do rzęs
  2. Leon Niemczyk odszedł samotnie, tuż przed urodzinami. Nie zdążył spełnić wielkiego marzenia, było już za późno
  3. Aktor ”Klanu” nie żyje. Nieoficjalnie: mogło dojść do nieumyślnego spowodowania śmierci

NSZZ Solidarność sprzeciwia się projektowi

Jak dotąd rząd uzależniał swoje zdanie w sprawie zakazu handlu od NSZZ Solidarność, który nie chciał się zgodzić na żadne zmiany w tej kwestii.

Jeszcze 19 listopada Mateusz Morawiecki niespodziewanie pojawił się na spotkaniu Rady Dialogu Społecznego, podczas którego dyskutowano o zniesieniu przepisu niedziel niehandlowych. Obecny na spotkaniu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan przekazał słowa premiera w rozmowie z Rzeczpospolitą:

– Premier Mateusz Morawiecki postawił sprawę jasno: dopóki nie będzie zgody Solidarności, dopóty rząd nie podejmie decyzji o wprowadzeniu dodatkowych niedziel handlowych w grudniu.

Opublikowanie projektu ustawy to reakcja rządu na żądania Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) i Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, którzy postulowali, by wszystkie niedziele w grudniu były handlowe, argumentując, że pozwoli to odpracować straty i rozładuje świąteczne kolejki.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność wyraził swoje oburzenie w tej kwestii podczas czwartkowej konferencji prasowej:

– To bardzo zły pomysł, przyjęliśmy go z oburzeniem. Pracownicy będą musieli w tym dniu przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, a nawet życie. Według uzasadnienia, które znajduje się przy tym projekcie ustawy, faktycznie rząd nie napisał nic nowego, tylko tyle, że ma to rozładować przedświąteczny ruch i pomoże to biznesowi. Tam nie ma nic o bezpieczeństwie ludzi pracujących w centrach handlowych – zaznaczył przewodniczący. 

Rząd mimo krytyki Solidarności nie wycofał się z projektu. Przedsiębiorcy czekają z niecierpliwością na ostateczną decyzję. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

NIEDZIELA HANDLOWA
Fot.
Mehrad Vosoughi, Unsplash

Zdaniem Solidarności, przywrócenie niedziel handlowych to cios dla małych sklepów, które w niedziele odrabiają straty spowodowane konkurencją handlowych konsorcjów. 

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. To jest najbardziej strzeżony dom w Warszawie. Wiecie o czyją posiadłość chodzi?
  2. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego „ataku zimy” dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
  3. Już są, długo wyczekiwane hity od dziś w Pepco. Za mniej niż 10 złotych kupisz świąteczne ozdoby
  4. Nagła wiadomość z Ministerstwa Rodziny. Jeśli planujesz mieć więcej niż jedno dziecko, możesz się bardzo zdziwić propozycją
  5. Zaprosili Górniak do Polsatu. Na żywo zagroziła wyprowadzką z Polski i pouczała o odporności
  6. Widzisz, że ktoś oferuje psa za darmo na OLX? Uwaga na oszustów, łatwo się naciąć
  7. Gdy dowiedzieliśmy się, kim jest siostra Piotra Żyły, oniemieliśmy. Nikt nawet nie zdawał sobie sprawy, jest związana za sportem

źródło: biznes.tvn24.pl

 

Poprzedni artykułGwiazda „M jak miłość” z dnia na dzień została bez pracy. Wystosowała dramatyczny apel
Następny artykułPierwszy na świecie kraj zniesie opłaty za artykuły higieniczne dla kobiet. Mają być dostępne m.in. w państwowych aptekach
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl