Niedziela to dla wielu Polaków szczególny dzień. W czasie wiosennego lockdownu kościoły również miały swoje pewne ograniczenia. Teraz pojawiła się decyzja jednego z metropolitów, dla niektórych może się ona wydać niepokojącą. Czy w niedziele i święta będziemy mogli brać udział w religijnych obrządkach? Wiadomo, jaki jest plan na najbliższy miesiąc.

Niedziela oznacza dla wielu czas wyciszenia i modlitwy. Jednak odkąd na wiosnę pojawiła się pandemia, niektórzy wierni musieli przyzwyczaić się do telewizyjnych lub radiowych mszy. Jest decyzja metropolity łódzkiego w tej sprawie, wiemy, jak będzie wyglądał najbliższy miesiąc.

Koronawirus w Polsce: niedziela nie w kościele?

Epidemia koronawirusa w Polsce każdego dnia przybiera na sile, dzisiaj w czwartek Ministerstwo Zdrowia przekazało dane o kolejnych 8099 przypadkach zarażonych SARS-CoV-2. Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś postanowił szybko zareagować na zwiększającą się liczbę chorych i zwolnił wiernych z obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Dyspensa jak na razie pozostaje w mocy do 15 listopada i obejmuje wiernych archidiecezji łódzkiej oraz osoby, które pozostają w tym czasie na jej terenie.

— Decyzje co do udzielenia takiej dyspensy należą do poszczególnych ordynariuszy. Biorąc pod uwagę rozwój epidemii, spodziewałbym się takich kroków — powiedział w rozmowie z Interią ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (KEP).

  1. Jest decyzja w sprawie Wszystkich Świętych. Archidiecezja przekazała komunikat, już wszystko jasne
  2. Z ostatniej chwili: Nie żyje uwielbiany polski polityk. Polskę obiegła tragiczna wiadomość
  3.  
  4. Od dziś w Polsce ważna zmiana. Dotknie każdego, będzie inaczej niż wiosną

Dyspensa dla wiernych

Dalej w rozmowie ks. Leszek Gęsiak przypomniał również o jednej ważnej sprawie. Podobną dyspensą jest objęta ogromna część Polaków, która ze względu na panujące warunki, lepiej żeby pozostała w domach i nie uczestniczyła w mszach świętych. Takimi osobami są na pewno ludzie w podeszłym wieku, z objawami infekcji oraz wszyscy ci, którzy czują obawy przed zarażeniem.

— Biskupi ich nie odwołali — przypomniał i podkreślał, że decyzje dotyczące dawania dyspensy należą do poszczególnych ordynariuszy.

Korzystacie z dyspensy w trakcie epidemii koronawirusa? Co myślicie o takim rozwiązaniu podczas pandemii?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Metropolita łódzki ogłosił dyspensę.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ukryta kamera nagrała, co zwierzęta robią w nocy. Nikt się nie spodziewał
  2. Nagle był huk, 4 osoby nie żyją. TVP przekazało tragiczne wiadomości z zagranicy
  3. Ministerstwo Zdrowia wyda dziś komunikat do wszystkich Polaków. Szykują się ogromne zmiany w obostrzeniach
  4. Prezydent Andrzej Duda apeluje do wszystkich Polaków. Powiedział, co stanie się w najbliższych dniach
  5. Od 21 godzina policyjna, Zamknięte bary, kina i restauracje u sąsiadów Polski
  6. „Królowe życia”: Izabela Macudzińska spodziewa się nowego członka rodzin. Kobieta podzieliła się radosną informacją

Poprzedni artykuł5 osób na jedną kasę, największe miasta w Polsce wchodzą w czerwoną strefę. Wiemy, gdzie mogą być problemy z zakupami
Następny artykułCmentarze zostaną zamknięte? Jest oficjalny komunikat Centrum Informacyjnego Rządu w sprawie Wszystkich Świętych
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl