Od dłuższego czasu w mediach pojawia się informacja o postulatach, jakie spływają do premiera i Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Przedsiębiorcom zależy, by włączyć 29 listopada i 6 grudnia do niedziel handlowych. Premier postawił jednak sprawę jasno, tak się stanie, jeśli zgodę wyrazi NSZZ Solidarność.

Niedziele handlowe w grudniu wypadają tylko dwa razy: 13 i 20 grudnia. Przedsiębiorcom bardzo zależało, żeby to zmienić i dołączyć jeszcze dwie niedziele. Miałoby to dwie konsekwencje: przedsiębiorcy byliby w stanie odrobić straty finansowe, a dodatkowo rozładowałoby to kolejki, czyli prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

Dodatkowe niedziele handlowe – nadal nie ma zgody premiera

Ostatnio RMF przekazało bardzo ważną wiadomość, według której miały trwać rozmowy dotyczące wprowadzenia dwóch wariantów kwestii zakazu handlu w niedzielę:

-Jednej wariant zakłada możliwość wprowadzenie jednej dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu, natomiast drugi – rozszerzony – mówi o niedzielach handlowych do końca pandemii – mówiła wówczas  wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Projekt zostanie jednak spalony na panewce, a to za sprawą deklaracji premiera, który postawił sprawę bardzo jasno. W czwartek Mateusz Morawiecki niespodziewanie pojawił się na spotkaniu Rady Dialogu Społecznego. Obecny na spotkaniu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan przekazał słowa premiera w rozmowie z Rzeczpospolitą:

– Premier Mateusz Morawiecki postawił sprawę jasno: dopóki nie będzie zgody Solidarności, dopóty rząd nie podejmie decyzji o wprowadzeniu dodatkowych niedziel handlowych w grudniu.

  1. Krzysztof Jackowski musiał przekazać wszystkim. Jasnowidz ujawnił, co wydarzy się w 2021 roku
  2. Nie żyje wielki Polak, zmarł w nocy. Tragiczna wiadomość nagle obiegła media w całym kraju
  3. Gwiazdor TVN dotkliwie pobity. Na miejscu od razu pojawiła się karetka, dramatyczne kulisy zdarzenia

NSZZ Solidarność przeciwko niedzielom handlowym

Jeśli faktycznie premier opiera swoją decyzję na poglądach NSZZ Solidarność, przedsiębiorcy nie mają co liczyć na dodatkowe handlowe niedziele. Przedstawiciele związku są przeciwni modyfikacjom przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę. 

Trwające od początku epidemii rozmowy dotyczące modyfikacji przepisu z uwagi na sytuację nadzwyczajną, jaką dla handlu jest pandemia koronawirusa, nie przyniosły jak dotąd żadnego rezultatu. 

Już w lipcu pracodawcy przygotowali projekt, w którym zaproponowali wprowadzenie wszystkich niedziel handlowych, jako rozwiązanie dla kryzysu wywołanego koronawirusem.

NSZZ Solidarność stanowczo temu pomysłowi się sprzeciwiła. Przedsiębiorcy zaznaczają, że w grudniu czeka nas aż pół tygodnia bez zakupów. 24 grudnia sklepy czynne są krócej, zaś 25, 26 i 27 w niedzielę sklepy będą zamknięte. To jednak wydaje się nie być wystarczającym argumentem.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

niedziele handlowe
fot. pixabay.com/ Michal Jarmoluk

W grudniu sklepy mają zdecydowanie wyższe przychody niż w ciągu całego roku. Mimo wszystko przedsiębiorcy spodziewają się, że ten grudzień będzie diametralnie inny niż wszystkie do tej pory.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Takie zdarzenie ciężko opisać. Jedna osoba zginęła, kilkanaście zostało rannych. Poruszający wpis
  2. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  3. Edyta Górniak grozi wyjazdem z Polski, jeśli szczepienia będą obowiązkowe. „Nie pozwolę sobie aplikować jakiejkolwiek chemii”
  4. Lewandowski pokazał luksusowy pokój córek. Ich wielkość przypomina raczej salon, widok odbiera mowę
  5. Zenek Martyniuk z bukietem róż na peronie. Co się dzieje? Nie czekał na swoją żonę Danutę
  6. Dlaczego pies szczeka na własne odbicie? Twój pupil widzi w lustrze o wiele więcej niż myślisz
  7. Zbigniew Boniek mocno odpowiedział Lewandowskiemu. Chodzi o krytykę Brzęczka, prezes nie jest zadowolony

Źródło: fakt.pl, rmf24.pl


 

Poprzedni artykułWiśniewski po raz pierwszy pokazał zdjęcie tragicznie zmarłego ojca, niezwykłe podobieństwo. Na fotografii widać również jego mamę
Następny artykułDecyzja zapadła, nowe przepisy już weszły w życie. Wielkie zmiany dla żłobków i przedszkoli, rodzice powinni wiedzieć
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl