Jest ostateczna decyzja sejmu w sprawie niedziel handlowych w grudniu. Opublikowany w środę projekt ustawy, według którego zakaz handlu zostaje zdjęty z niedzieli 6 grudnia, został wczoraj przez sejm przegłosowany. Zapis znalazł się w noweli ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19.

6 grudnia będzie więc dodatkową niedzielą handlową oprócz zaplanowanych już wcześniej 13 i 20 grudnia. Nowela ustawy w uzasadnieniu zawiera dwa podstawowe uzasadnienia: rozładowanie kolejek w sklepach i wsparcie przedsiębiorców. 

Sejm zdecydował: 6 grudnia niedzielą handlową

We wczorajszym głosowaniu zdecydowano, że 6 grudnia sklepy będą otwarte. Nowela została zapisana w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Za nowelą głosowało 444 posłów, 4 było przeciwko zaś 3, wstrzymało się od głosu. Rząd zdecydował się na tę nowelizację w odpowiedzi na liczne wnioski przedsiębiorców m.in.: Polskiej Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) i Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, którzy wnioskowali, by dodać 6 grudnia do niedziel handlowych. 

Nowelizacja jest uzasadniana z uwzględnieniem przedsiębiorców:

– Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej – zaznaczono w noweli.

A także z uwagi na sytuację epidemiczną i zachowywanie dystansu społecznego:

– Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. 

  1. Zasnęła z synem na kanapie. Kiedy mąż kobiety ich zobaczył, nagle zaczął przeraźliwie krzyczeć, stało się najgorsze
  2. Robert Gawliński przekazał smutną informację o śmierci. Fani są zdruzgotani
  3. Kobieta urodziła dziecko. Kiedy pielęgniarka umyła niemowlę, zamarła. Na widok głowy dziecka kompletnie zdębiała

Poprawki

Do projektu ustawy swoją propozycję poprawki zgłosiła Lewica, która postulowała za wprowadzeniem w tym dniu 150-procentowego wypłacenia wynagrodzenia pracownikom. Komisja sejmowa poprawki nie uznała, dlatego nie znalazła się ona w noweli.

Natomiast do projektu propozycję Koalicji Obywatelskiej. Posłowie połączyli projekt ustawy zakładającej zniesienie handlu 6 grudnia z rezygnacją z zakazu handlu w niedzielę do końca stanu zagrożenia epidemicznego i 60 dni po jego zniesieniu.

Ten projekt KO nie był jednak przedmiotem wczorajszego głosowania. Rząd skupił się jak na razie tylko na dodatkowej niedzieli w grudniu. Przedsiębiorcy są z pewnością z takiej decyzji sejmu bardzo zadowoleni.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

NIEDZIELE HANDLOWE
fot. pexels.com/Negative Space

Do świąt możemy zrobić zakupy codziennie. 

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Mogło dość do tragedii, zahamował w ostatniej chwili. Są ranni, policja bada miejsce zdarzenia
  2. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego „ataku zimy” dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
  3. Andrzej Duda przeszedł samego siebie. Niewiarygodne, co prezydent zrobił dla Małgorzaty Kożuchowskiej, internauci przecierają oczy ze zdumienia
  4. Podczas programu „Sprawa dla reportera” nagle wpadł Zenek Martyniuk. Jaworowicz oniemiała, nie mogło się skończyć inaczej
  5. Ksiądz więził ją przez 12 lat. 36-latkę poznał przez Internet, zaproponował posadę gosposi
  6. Świętokrzyskie. Czy amstaff zagryzł właściciela? Znamy przyczynę śmierci 48-latka pozbawionego głowy
  7. Właśnie ujawniono ostatnie słowa Diego Maradony przed śmiercią. Brzmią porażająco, prawda wyszła dopiero teraz

Źródła: polsatnews.pl

Poprzedni artykułDagmara Kaźmierska wystąpiła w teledysku. Co ona tam wyrabia? Fani aż zaniemówili
Następny artykułNiespodziewanie gruchnęła wiadomość o drugim dziecku. W ostatnim wywiadzie Joanna Krupa wszystko potwierdziła
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl