W ostatnich dniach narastają kontrowersje wokół kwestii szczepień. Czy Mateusz Morawiecki planuje wprowadzenie obostrzeń dla osób niezaszczepionych?

  • Rząd zmaga się z problemem ogólnej społecznej niechęci do szczepionek przeciw COVID-19
  • Niektóre kraje zdecydowały się na wprowadzenie zakazu wstępu na publiczne imprezy dla niezaszczepionych
  • Okazuje się, że wkrótce Mateusz Morawiecki ma ogłosić decyzję w tej sprawie

Coraz więcej krajów podejmuje decyzje o wprowadzeniu obostrzeń dla osób bez szczepień. Rośnie społeczna presja na premiera Polski, by podjął decyzję w tej kwestii. Okazuje się, że już wkrótce usłyszymy oficjalne stanowisko rządu.

Czy Mateusz Morawiecki wprowadzi obostrzenia tylko dla niezaszczepionych?

W ostatnich miesiącach dużo emocji budzi kwestia szczepień. Po początkowym entuzjazmie i fali szczepień, zainteresowanie szczepionkami zmalało. Narastają za to nastroje antyszczepionkowe – niedawno przeciwnicy szczepień zaatakowali jeden z punktów w Grodzisku Mazowieckim.

Dziennikarze RMF FM dotarli do nowych informacji – Mateusz Morawiecki ma już niebawem podjąć decyzję w sprawie wprowadzenia dodatkowych obostrzeń, ale tylko dla osób niezaszczepionych. Chodzi między innymi o zakaz wstępu do kina, restauracji, czy na imprezy masowe.

Okazuje się, że rząd nie planuje całkowitego zakazu przebywania w miejscach publicznych dla osób niezaszczepionych. Jedynym rozwiązaniem jakie ma wchodzić w grę jest ograniczenie liczby osób niezaszczepionych w lokalu czy na imprezie, na przykład do konkretnej grupy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Mateusz Morawiecki nie zakaże wstępu do miejsc publicznych niezaszczepionym

Ta decyzja ma być uzasadniona lękiem przed protestami. W społeczeństwie narastają nastroje wrogie do szczepień, coraz więcej osób jest sceptycznie nastawionych do szczepionek. Rząd ma się obawiać, że tak ostry zakaz doprowadziłby do masowych protestów.

Taki scenariusz spełnił się we Francji. Prezydent Macron wprowadził zdecydowany zakaz wstępu do restauracji, kina i innych miejsc publicznych osób bez szczepień, co wywołało protesty w całym kraju. Nie doprowadziły one jednak do zmiany decyzji – mimo to Mateusz Morawiecki chce tego scenariusza uniknąć.

Specjaliści jednak doradzają, że aby zapobiec kolejnym falom koronawirusa jak najwięcej osób musi się zaszczepić. Zdaniem lekarzy i wirusologów władze powinny w tej kwestii być bezwzględne i zakazy dla niezaszczepionych przyniosą ostatecznie dobre skutki. We Francji w parę godzin po wystąpieniu prezydenta na szczepienie zapisało się 900 tysięcy osób.

Źródło: Gazeta.p

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Księżna Kate wzruszona. Jej 8-letni syn napisał poruszający list
  2. Andrzej Duda zobaczył wyjątkową stylizację Roksany Węgiel. Szybko zareagował
  3. Adam Jachimczak z policji powiedział, jaki trop sprawdzają służby ws. Jacka Jaworka