Niepsująca się żywność, taka jak konserwy i suszone owoce, ma długi okres przydatności do spożycia i aby się nie zepsuła, nie wymaga ona przechowywania w lodówce. Zamiast tego można je przechowywać w temperaturze pokojowej, na przykład w spiżarni lub szafce. Przedstawiamy 5 najzdrowszych, niepsujących się produktów spożywczych.

1. Masło orzechowe.

Masła orzechowe są kremowe, bogate w składniki odżywcze i pyszne. Chociaż temperatury przechowywania mogą wpływać na okres przydatności do spożycia, dostępne w sprzedaży masło orzechowe można przechowywać do 9 miesięcy w temperaturze pokojowej. Naturalne masło orzechowe, które nie zawiera konserwantów, utrzymuje się do 3 miesięcy w temperaturze 10 stopni i jeden miesiąc w temperaturze 25 stopni.

Masła orzechowe są bogatym źródłem zdrowych tłuszczów, białka, witamin, minerałów i silnych związków roślinnych, w tym przeciwutleniaczy fenolowych, które są związkami chroniącymi organizm przed stresem oksydacyjnym.

2. Fasola w puszce.

Dzięki długiemu okresowi przydatności do spożycia i wysokiej zawartości składników odżywczych, fasola z puszki to mądry, niepsujący się wybór żywności. Może być ona przechowywana w temperaturze pokojowej nawet przez 2 do 5 lat.

Fasola jest doskonałym źródłem błonnika, białka roślinnego, magnezu, witamin z grupy B, manganu, żelaza, fosforu, cynku i miedzi. Co więcej, dobrze komponuje się z większością potraw i stanowią obfite dodatki do zup, dań zbożowych i sałatek.

3. Suszone owoce i warzywa.

Chociaż większość świeżych owoców i warzyw ma krótki okres przydatności do spożycia, suszone produkty są uważane za niepsujące się. Większość suszonych owoców może być bezpiecznie przechowywana w temperaturze pokojowej do 1 roku, a suszone warzywa przez około połowę tego czasu.

Suszone owoce można spożywać jako przekąskę. Ponadto, suszone warzywa można ponownie nawodnić, dodając je do zup lub gulaszu, jeśli nie masz pod ręką dostępnych świeżych produktów.

4. Konserwy rybne.

Świeże ryby i drób są pełne składników odżywczych, szybko się psują. Te same produkty w puszkach można za to bezpiecznie przechowywać bez chłodzenia przez długie okresy – do 5 lat w temperaturze pokojowej.

5. Orzechy i nasiona.

Orzechy i nasiona są przenośne, bogate w składniki odżywcze i trwałe w przechowywaniu, dzięki czemu są nietrwałymi podstawowymi produktami spożywczymi. Lubiane przez turystów z plecakiem i pieszych wędrówek za wysokokaloryczne przekąski, świetnie sprawdzają się w każdej sytuacji.

Przeciętnie orzechy zachowują trwałość przez około 4 miesiące, gdy są przechowywane w temperaturze pokojowej lub do niej zbliżonej.

Poprzedni artykułSzczena niedawno został ojcem. Teraz opublikował zdjęcie Asi, młodej mamie służy macierzyństwo
Następny artykułCzy miód może się zepsuć?
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.