Niezdana matura to nie koniec świata. Każdy popełnia błędy, dlatego też nie powinieneś stawiać na sobie krzyżyka tylko dlatego, że nie udało ci się zdać egzaminu dojrzałości. Bez obaw — będziesz mógł spróbować swoich sił raz jeszcze. Co zrobić, zanim ponownie zasiądziesz przed arkuszem egzaminacyjnym? Masz bardzo dużo opcji.

Powszechnie mówi się, że matura jest najważniejszym egzaminem w życiu i to właśnie od niej zależy dalsza przyszłość. Chociaż jest w tym sporo prawdy i z pewnością dobrze zdana matura ułatwia start w dorosłym życiu, nie warto popadać ze skrajności w skrajność. Czy niezdana matura to koniec świata? Jeśli powinęła ci się noga i niestety oblałeś egzamin dojrzałości, nie załamuj się. Podpowiemy ci, jak wykorzystać czas i nie skupiać się wyłącznie na porażce.

Do jakich egzaminów należy przystąpić?

W ramach egzaminu dojrzałości absolwent ma obowiązek przystąpić do dwóch egzaminów w części ustnej i czterech egzaminów w części pisemnej. W części ustnej natomiast należy przystąpić do egzaminu z języka polskiego bez określania poziomu, a także egzaminu z języka nowożytnego, podobnie bez określania poziomu. 

Jakie egzaminy są obowiązkowe w części pisemnej?

Obowiązkowe egzaminy w części pisemnej:‎

 1. egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎
 2. egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym)‎
 3. egzamin z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎
 4. egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym)‎

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę? 

Należy uzyskać co najmniej 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowe z części ustnej, a także co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego z części pisemnej. Niezdana matura rozszerzona — w jaki sposób określany jest próg zdawalności? Według informacji zawartych na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dla przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym w części pisemnej nie jest określany prób zaliczenia. Innymi słowy, niezdana matura z przedmiotu dodatkowego nie wpływa na wyniki matur obowiązkowych.

Kiedy można poprawiać maturę?

Niezdana matura z jednego przedmiotu

Egzamin maturalny w terminie poprawkowym przeprowadzany jest tylko z przedmiotów obowiązkowych. Prawo do przystąpienia do egzaminu w roku 2019 przysługuje absolwentom, którzy ze wszystkich egzaminów obowiązkowych mają jeden niezdany egzamin, niezależnie czy jest pisemny czy ustny. Istotne jest również to, czy egzamin, który zdawał na przełomie maja lub czerwca nie był unieważniony. Równie ważne jest również to, czy absolwent przystąpił do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego, który nie został unieważniony. 

Niezdana matura z dwóch przedmiotów

W przypadku niezaliczenia matury z dwóch przedmiotów nie możemy liczyć na egzamin poprawkowy w tym samym roku. Musimy uzbroić się w cierpliwość i podejść do poprawki dopiero w maju. Jednak bez obaw — przystępujemy ponownie do matury, jednak jedynie z niezaliczonych przedmiotów. 

Niezdana matura – i co dalej?

Kiedy matura poprawkowa 2019? W tym roku egzaminy poprawkowe przeprowadzane będą w dwóch terminach:

 • egzaminy pisemne odbędą się 20 sierpnia 2019 roku
 • egzaminy ustne odbędą się w dniach 20-21 sierpnia 2019 roku według indywidualnych harmonogramów ustalanych w szkołach

Warto dodać, że przystąpienie do egzaminów w terminie poprawkowym nie wymaga dodatkowej opłaty. Ile razy można poprawiać maturę? Niezdany przedmiot można poprawić w ciągu pięciu lat. 

Co zrobić jak nie zdało się matury?

Przede wszystkim nie należy popadać w panikę. Jeśli zastanawiasz się, czy można iść na studia bez matury odpowiedź jest jednoznaczna i z pewnością nie będzie dla ciebie satysfakcjonująca — nie można. Tylko zdany egzamin dojrzałości otwiera furtkę na studia, jednak bez obaw! Zanim podejdziesz do egzaminu poprawkowego możesz skupić się na sobie i przeanalizować, czego tak naprawdę pragniesz.

Ten czas możesz spędzić na podróżach, znaleźć pracę, która pozwoli ci na dalsze kształcenie i rozwijanie kompetencji, jak i podjęcie dodatkowych kursów, które pozwolą ci poprawić jakość kształcenia. Warto wziąć pod uwagę szkołę policealną, która nie tylko poszerzy twoje zai nteresowania, lecz także zapewni dodatkowe możliwości rozwoju. Jeśli nie udało ci się zdać matury powinieneś rozważyć również gap year.

Co to jest gap year?

Gap year to termin pochodzący z języka angielskiego, który dotyczy przerwy pomiędzy nieuporządkowanymi lub niezamkniętymi etapami w życiu. Na gap year decydują się najczęściej absolwenci szkół średnich lub studenci, którzy nie są przekonani co do swoich planów na przyszłość. Wiele osób, które decydują się na taką przerwę skupia się na podróżach, pracy lub rozwoju osobistym. Warto dodać, że termin jest jedynie umowny, nie musi on trwać faktycznie rok — może znacznie krócej lub znacznie dłużej. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy w życiu w danej chwili.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

niezdana matura
unsplash.com – Sharon McCutcheon

Niezdana matura to nie koniec świata.

niezdana matura
unsplash.com — Green Chameleon
niezdana matura
unsplash.com — Chris Liverani

Czy na studia potrzebna jest matura z matematyki? Matura z matematyki jest obowiązkowa na poziomie podstawowym, dlatego też musisz ją zdać, by ubiegać się o przyjęcie na daną uczelnię.

ZOBACZ TEŻ:

 1. O jakich kobietach marzą mężczyźni? 10 cech partnerki idealnej
 2. Dlaczego nie jestem gotowa na związek? 6 powodów, które krzyczą POCZEKAJ!
 3. Jak się ubrać do Francji? Poczuj się jak prawdziwa ikona stylu
 4. Stylizacja pin-up girl. Jak wystylizować się na lata 40? Ubrania, fryzura i makijaż
 5. Z czym nosić espadryle? Najlepsze pomysły na wiosenne i letnie stylizacje
Poprzedni artykułSzczere wyznanie Agnieszki Włodarczyk „Bywają takie chwile, kiedy jestem wściekła patrząc na zakochane pary”
Następny artykułDanuta Wałęsa naprawdę nazywa się inaczej. Imię pierwszej damy nierzadko sprawiało jej kłopoty