W sobotę, 10 kwietnia będzie obchodzona 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tymczasem na jaw wychodzą kolejne przypuszczenia odnośnie przyczyn tragedii. Doniesienia są zaskakujące. 

W 2019 roku brytyjscy eksperci znaleźli na szczątkach samolotu ślady substancji wybuchowych. Teraz podobnym spostrzeżeniem podzielili się naukowcy z Włoch. Czy już niedługo będziemy mieli szansę poznać więcej szczegółów na temat przyczyn katastrofy? 

Katastrofa smoleńska: nowe fakty 

Badania w sprawie obecności środków wybuchowych na wraku samolotu Tu-154M odbywały się początkowo w Anglii w laboratorium w hrabstwie Kent. Jak się okazało, potwierdziły one obecność substancji wybuchowych. 

Tym razem badania skierowano do Włoch do Laboratorium Kryminalistycznego Korpusu Karabinierów w Rzymie. Jak podaje TVP Info, naukowcy z laboratorium potwierdzili obecność trotylu i RDX na szczątkach Tu-154M. 

Badaniom poddano również próbki gleby z miejsca katastrofy. Jak stwierdzili eksperci, nie wykazano tam obecności żadnych wybuchowych substancji. 

Mimo to na obecną chwilę nie przewiduje się, by raport dotyczący przyczyn katastrofy pojawił się w najbliższym czasie. Jak twierdzi Antoni Macierewicz, jest to wykluczone ze względu na pandemię koronawirusa. Według doniesień o2 obostrzenia uniemożliwiają złożenie podpisów pod dokumentem potwierdzającym przyczyny katastrofy przez zagranicznych ekspertów. 

11. rocznica katastrofy 

W sobotę, 10 kwietnia będzie obchodzona 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Najprawdopodobniej to wtedy Antoni Macierewicz przedstawi tzw. raport techniczny, w którym będzie znajdowała się na razie tylko część z przeprowadzonych badań i analiz dotyczących przyczyn tragedii. 

Jak zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, na antenie TVP 1, tegoroczne uroczystości mają być przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym. 

Anita Czerwińska, rzeczniczka PiS, zapewniła, że delegacja partii będzie uczestniczyła w obchodach, ale w nieco mniejszym składzie. Z tej okazji planowane są msze święte. Poranna i wieczorna, które odbędą się w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. W ciągu dnia, pomiędzy zaplanowanymi uroczystościami kościelnymi, delegacje będą składać kwiaty pod pomnikami oraz na grobach ofiar. 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, m.in.: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

Zobacz film:

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: O2.pl, Wyborcza.pl, Wiadomosci.onet.pl

Poprzedni artykułTegoroczne wesela nadal zagrożone
Następny artykułNauczyciele i rówieśnicy wyśmiewają synka Ilony, za jego modne imię