Nowotwór na własne życzenie? To możliwe. Każdy z nas dobrze zna co najmniej dziesięć rzeczy, które powodują tę straszliwą chorobę. Z większością z nich mamy kontakt niemal każdego dnia. Co nas zabija?

Nowotwór jest łatwiejszy do uniknięcia, jeśli jest się świadomym czynników, które go powodują. Niestety, większości z nich trudno uniknąć, a to one powoli odbierają nam zdrowie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że są tak niebezpieczne.

Co wywołuje nowotwór?

Nowotwór wywołują substancje nie tylko dobrze nam znane, ale też takie, które mamy w swoich domach. Przyjmujemy ja każdego dnia nieświadomi, że mogą przynieść prawdziwą katastrofę. Oto 10 rzeczy, których należy unikać.

Co powoduje raka?

Alkohol

Każdy z nas słyszał, że czerwone wino pozytywnie wpływa na zdrowie. Chodzi jednak o lampkę raz na jakiś czas, a nie o ogromne ilości. Jak podaje portal onkologia.org.pl, nawet do 4% wszystkich przypadków nowotworów spowodowanych jest pośrednio lub bezpośrednio przez alkohol. U kobiet nawet jeden kieliszek wina wypijany każdego dnia powoduje nawet o 10% większe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Papierosy

Rak, choroby płuc i serca – za wszystko to odpowiada palenie papierosów. Co więcej, palenie tytoniu potęguje działanie alkoholu! Osoby, które palą i piją, narażają się na nawet sto razy większe ryzyko zachorowania na nowotwory. Porzucenie obu tych nałogów poskutkowałoby zmniejszoną liczbą przypadków zachorowań na raka jamy ustnej o 83%!

Otyłość

Otyłość powoduje większe ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, gruczolakoraka przełyku, raka piersi, nerek, trzustki, pęcherza moczowego i trzonu macicy. Ponadto nadwaga sprzyja nawrotom nowotworów i osłabia skuteczność chemioterapii.

Cukier

Do cukrów, które powinniśmy ograniczyć, należą cukry proste, glukoza, fruktoza, galaktoza, maltoza, laktoza, sacharoza i skrobia. Komórki nowotworowe potrzebują glukozy, ale nie da się, a nawet nie powinno się jej zupełnie unikać, bo potrzebują jej też inne komórki. Kluczowy jest rozsądek.

Promienie słoneczne

Naukowcy od dawna odradzają przebywanie na słońcu pomiędzy godziną 11 a 16. Niestety, zdaniem wielu specjalistów warto także zrezygnować z solariów. W okresie letnim niezbędne jest korzystanie z kremów z filtrem, które pomogą uniknąć czerniaka.

Smog

Lekarze i ekolodzy od kilku lat alarmują, że smog ma zgubny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza na drogi oddechowe. Najbardziej szkodzą nam między innymi pyły zawierające krzemionkę, pył drzewny, gazy spalinowe z silników Diesla.

Substancje rakotwórcze

Substancje, które znajdują się w powietrzu lub w niektórych miejscach pracy odpowiadają za 25 typów nowotworów, między innymi raka płuca, pęcherza, jamy nosowej, krtani czy białaczkę. O jakich substancjach mowa? Onkologia.org.pl wymienia benzen, azbest, formaldehyd, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, związki chromu, kadmu, niklu, niektóre nawozy sztuczne i pestycydy, produkty rozpadu radonu.

Przetworzona żywność

Zła dieta odpowiada za 30% nowotworów. Przetworzona żywność zawiera niewiele składników odżywczych, ale obfituje w konserwanty i ulepszacze smaku. Duża ilość soli, cukry i tłuszcze negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Wirusy

Wirus HVP jest ściśle powiązany z rakiem szyjki macicy, dlatego tak ważne są szczepionki przeciwko brodawczakowi ludzkiemu. Regularna cytologia także pomoże uniknąć raka. Główną przyczyną nowotworu wątroby jest jej marskość, wywołana przez alkohol oraz wirusy HBV i HCV.

Mięso

Czerwone mięso jest jednym z elementów diety, który należy ograniczyć do minimum. Hem, składnik hemoglobiny, zawarty w czerwonym mięsie może drażnić i uszkadzać śluzówkę jelita grubego, a także stymulować żyjące tam bakterie do produkcji rakotwórczych substancji. Osoby spożywające czerwone mięso częściej chorują na raka jelita, trzustki i żołądka.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

nowotwór
pixabay.com

Cukier jest jedną z substancji, na którą powinniśmy szczególnie uważać.

nowotwór
Fot. unsplash.com

Alkohol, w dodatku w połączeniu z papierosami, to prosty sposób na utratę zdrowia.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Chore podwyżki za wywóz śmieci. Masz rodzinę? Zapłacisz dodatkowo 1728 złotych
  2. Nie żyje aktor „Kogla mogla”. Odszedł nagle, miał 64 lata
  3. Mąż wspierał Dodę podczas rozprawy sądowej z jej byłym narzeczonym. Jaki zapadł wyrok?
  4. Bolesne rozstanie w „Tańcu z Gwiazdami”. Juror show Polsatu po 17 latach rozstał się z partnerką
  5. Ksiądz zażądał od pary młodej dwukrotnie większej stawki za ślub. Powód jest oburzający
  6. 10 faktów o Zbigniewie Wodeckim. Nie każdy o tym wiedział!

Źródła: gazetalubuska.pl, zwrotnikraka.pl, onkologia.org.pl

Poprzedni artykułWeronika: „Mam 23 lata i 280 tysięcy długu. Nie wiem, co mam zrobić”
Następny artykułAnna Kalczyńska jako dziecko przyłapała mamę z obcym mężczyzną. „Był to dla mnie szok i wielkie rozczarowanie”
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.