Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Czy nowotwór łagodny może stać się złośliwym? Każdy powinien to wiedzieć
Robert Głowacki
Robert Głowacki 11.02.2019 13:22

Czy nowotwór łagodny może stać się złośliwym? Każdy powinien to wiedzieć

nowotwór
nsplash.com — Ani Kolleshi

Nowotwór łagodny, jak i nowotwór złośliwy to choroby, których boimy się najbardziej. Jaka jest różnica między nowotworem łagodny a złośliwym? Czy nowotwór łagodny może stać się złośliwym? Każdy powinien to wiedzieć.

Nowotwory zaraz po chorobach układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Z badań wynika, że umieralność z powodu nowotworów w naszym kraju będzie rosnąć. Bardzo ważna jest profilaktyka oraz regularne badanie się. Warto również wiedzieć, jak je odróżnić i się przed nimi uchronić?

Co łączy każdy nowotwór?

Wszystkie nowotwory łączy jedna wspólna cecha: patologiczne zmienione komórki mnożą się w zatrważającym tempie. Taki proces nie ustaje, nawet kiedy zniknie przyczyna, która je spowodowała. Każdy pacjent, gdy dowiaduje się, że cierpi na nowotwór chce jak najszybciej upewnić się, czy jest łagodny, czy złośliwy. Od tego, z jakim typem nowotworu mamy do czynienia zależy terapia i rokowania. W przypadku leczenia duże znaczenie ma stopień zaawansowania choroby nowotworowej. Są cztery stopnie zachorowania. Każdy stopień mniej to 25% więcej szans na wyleczenie. Najbardziej optymistyczną wizją jest nowotwór w stadium zerowym, najgorszą w czwartym stadium.

Czym się różni nowotwór łagodny od złośliwego?

Nowotwór łagodny, a złośliwy? Nowotwór łagodny tworzy się, kiedy rozrastające się komórki stworzą pojedynczy guz, który powoli się zwiększa i rozpycha na inne tkanki. Zazwyczaj taki guzek nie daje przerzutów, ale zmiany mogą pojawić się w każdej części organizmu. Są nimi np. tłuszczaki, mięśniaki czy gruczolakowłókniaki. Nowotwór złośliwy nie rozpycha otaczających go tkanek, lecz wnika pomiędzy komórki prawidłowej tkanki. Ciężko określić granicę między zdrowymi a uszkodzonymi tkankami. Zdarza się, że pojawia się w narządach oddalonych, od głównego ogniska choroby. W wielu nowotworach częściej występują przerzuty w węzłach chłonnych niedaleko ogniska choroby. Komórki nowotworu złośliwego przemieszczają się z krwią lub chłonką.

Czy nowotwór łagodny może stać się złośliwym?

Niestety nowotwór łagodny może przeobrazić się w nowotwór złośliwy. Dzieje się tak, kiedy na nowotwór łagodny zaczynają działać czynniki rakotwórcze, które podczas oddziaływania na komórkę powodują powstanie kolejnych mutacji, co prowadzi do nowotworu złośliwego. Duże prawdopodobieństwo przemiany z nowotworu łagodnego w złośliwy dotyczy tzw. zmian przed nowotworowych np. polipy jelita grubego, ponieważ na ich fundamencie rozwija się rak jelita grubego. Większe ryzyko na wyzłośliwienie nowotworu wiąże się ze stanami przed nowotworowymi. Przykładem jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zwiększające możliwość zachorowania na raka jelita grubego.

Co powoduje zmiany z nowotworu łagodnego w złośliwy?

Organizm narażony na działanie pewnych czynników może doprowadzić do tego, że zmiany nowotworowe łatwiej staną się złośliwe. Dzieje się tak, ponieważ tempo następowania po sobie mutacji jest przyśpieszone. Po każdej mutacji komórka coraz bardziej się różni od tej, z której powstała. Główne czynniki rakotwórcze, które przyczyniają się do transformacji zmian łagodnych w złośliwe to:

  • narażenie na środki ochrony roślin
  • zanieczyszczenie powietrza
  • promieniowanie rentgenowskie i ultrafioletowe
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych
  • hormonalne terapie zastępcze
  • kontakt z toksycznymi substancjami np. azbest

Jak rozpoznać nowotwór?

Nowotwór łagodny tworzy się bardzo długo. Guz o średnicy 1 cm rozwija się około 5 lat. Na chorobę nowotworową mogą wskazywać pewne objawy. Oto niektóre z nich:

  • nietypowe krwawienie lub wydzielina z otworów ciała
  • zmiany w brodawkach piersiowych
  • pojawienie się guzka na skórze, wardze lub języku
  • zaburzenie w wydalaniu
  • pojawienie się trudno gojących się ran
  • kaszel lub chrypka występujące bez przyczyny
  • przewlekłe zaburzenia w trawieniu

Pamiętajmy, że wcześniej wykryty nowotwór to większa szansa na wyleczenie. Badajmy się regularnie!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

nowotwór łagodny

Nowotwór to druga z kolei przyczyna zgonów w Polsce.

nowotwór łagodny

Nowotwór łagodny różni się od nowotworu złośliwego. Jednak obie choroby są bardzo niepokojące.

nowotwór łagodny

Nawet nowotwór łagodny może przeobrazić się w nowotwór złośliwy. Jest kilka przyczyn,które mogą to spowodować między innymi: zanieczyszczenie powietrza, promieniowania rentgenowskie, hormonalne terapie zastępcze, kontakt z toksycznymi substancjami jak np. azbest.

nowotwór łagodny

Nowotwór łagodny tworzy się długo. Urośnięcie centymetrowego guzka trwa około 5 lat.

nowotwór łagodny

Wcześniej wykryty nowotwór wielokrotnie zwiększa szanse na wyleczenie. Pamiętajcie, aby badać się regularnie!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Rak szyjki macicy zabija setki Polek. Istnieje sposób, żeby się przed nim uchronić
  2. Ile zarabia Olga Kalicka? Młoda gwiazda inkasuje ogromne kwoty
  3. Ferie 2019. Terminy dla KAŻDEGO województwa
  4. Tragedia. Mama małego Patryka spłonęła żywcem próbując uratować dwoje niepełnosprawnych staruszków

źródła: polki.pl / poradnikzdrowie.pl