Nowotwór odebrał jej siostrę. Monika Piertrasińska w 2014 roku straciła bliską osobę – jej siostra, Sylwia Pietrasińska zmarła w wieku 36 lat. W Dzień Dobry TVN modelka przyznała, że siostra zmagała się z nowotworem szyjki macicy.

Nowotwór siostry sprawił, że gwiazda zaangażowała się w uświadamianie kobiet na temat konieczności wykonywania badań. Sylwia Pietrasińska zmarła, będąc w tym samym wieku, co Anna Przybylska, która cierpiała na raka trzustki. Podpowiadamy, jak wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium, co umożliwi całkowity powrót do zdrowia.

Nowotwór odebrał jej siostrę

Siostra Moniki Pietrasińskiej zmarła na raka szyjki macicy w 2014 roku. Miała przed sobą wiele lat życia, osierociła dzieci. O tragedii gwiazda poinformowała fanów na Instagramie. Po tych traumatycznych przeżyciach aktorka Miłości na bogato zajęła się przekonywaniem kobiet do regularnego wykonywania cytologii. Jak sama przyznała, wiele kobiet dzięki niej udało się na badania. W skali całego świata rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które chorują kobiety. W ciągu roku zapada na niego około 500 tysięcy kobiet, a niemal połowa umiera. Szczyt zachorowań przypada na 45.–59. rok życia, ale nie oznacza to, że młodsze kobiety nie muszą wykonywać badań.

Gwiazda zdradziła także, że sama wykonała testy genetyczne, które wykazały, że jest narażona na zachorowanie. Monika Pietrasińska zdecydowała się przejść operację, która ma uniemożliwić rozwój choroby.

Rak szyjki macicy: profilaktyka i wykrycie choroby

We wczesnym stadium tego typu nowotwór nie daje żadnych objawów, latami rozwija się zupełnie bezboleśnie, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania. Pamiętajmy o konieczności wykonywania cytologii, która pozwala w prosty sposób wykryć raka nawet we wczesnym stadium rozwoju. Kobiety po 25 roku życia mogą liczyć na bezpłatne badanie raz na trzy lata. Statystyki są jednak zatrważające. 80% kobiet nie korzysta z tego prawa, które w naszym odczuciu powinno być obowiązkiem. Jeśli jesteś bardziej narażona na zachorowanie, na przykład z powodu HIV, HPV czy przyjmowania pewnych leków, przysługują ci darmowe badania raz w roku. Większość lekarzy jednak zaleca nawet coroczne wykonywanie cytologii wszystkim kobietom. Specjaliści podkreślają, że połowa zachorowań w naszym kraju wykrywana jest za późno.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Doktor Barbara Kozakiewicz, ginekolog–onkolog w rozmowie z medonet.pl podkreśliła, że nawet palenie tytoniu (także bierne) wpływa na zwiększenie częstości występowania zmian, które prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy. Jak jeszcze uchronić się przed nowotworem? Szczepionka przeciwko HPV jest istotna w profilaktyce. Ten wirus jest bezpośrednio odpowiedzialny za powstawanie zmian nowotworowych. Przyjęcie szczepionki zmniejsza ryzyko infekcji aż o 75%. Warto pamiętać, że najlepszym momentem na zaszczepienie jest 12 rok życia. Podkreślamy, że wbrew powszechnej opinii po raz pierwszy do ginekologa należy udać się po pierwszej miesiączce, a nie dopiero w ciąży.

ZOBACZ ZDJĘCIA MONIKI PIETRASIŃSKIEJ:

nowotwór
facebook.com/monika.pietrasinska.1

Monika Pietrasińska poinformowała, że jej siostra zmarła na raka.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Małgorzata Rozenek ćwiczy w domu! Jej idealna figura to zasługa prostych ćwiczeń
  2. Jaką dietę stosuje Henryka Krzywonos? ”Wszystko robię, żeby utrzymać wagę”
  3. Kasia Smutniak zabrała nastoletnią córkę na festiwal filmowy. Nastolatka i jej mama skradły całe show
  4. Kilkudniowa dieta kapuściana zwala z nóg. Efektem zachwycają się kobiety na całym świecie
  5. Te paznokcie hybrydowe to absolutny hit wakacji 2019! Każda stylowa kobieta powinna takie mieć

Źródła: polityka.pl, medonet.pl, puo.pl

Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.