Nowy paszport biometryczny będzie można wyrobić po 5 listopada 2018 roku. Opublikowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Administracji wzór nowego paszportu wywołał falę negatywnych emocji. Dlaczego? Wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

Nowy paszport biometryczny ma mieć więcej zabezpieczeń i być trudniejszy do podrobienia. Resort spraw wewnętrznych, zanim ustalił ostateczną formę i szatę graficzną nowego paszportu, miał konsultować motywy pojawiające się w paszporcie z obywatelami RP. Czy faktycznie Polacy zagłosowali za tym, jak ma wyglądać nowy paszport?

Jak wygląda nowy paszport?

Wygląd nowego paszportu wywołał wiele negatywnych emocji odkąd jego wzór został opublikowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dlaczego? Głównie przez kilka graficznych elementów, które znajdą się w nowym dokumencie.

Zauważalną zmianą będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. – Taki komunikat można przeczytać na stronie MSWiA. 

O jakie motywy graficzne chodzi i dlaczego wywołały falę negatywnych emocji? Nowy paszport na pierwszej stronie, gdzie znajdą się wszystkie informacje dotyczące posiadacza dokumentu będzie miał również biało-czerwony napis Bóg. Honor. Ojczyzna. To właśnie ten napis, kojarzony w ostatnim czasie z nacjonalizmem i faszyzmem (ponieważ te środowiska używają go najczęściej) wzbudził najwięcej kontrowersji. Najbardziej sprzeciwiają mu się środowiska liberalne, które uznają umiejscowienie tego hasła za naruszenie wolności wyznania. Czy mają rację?

Dlaczego w paszporcie jest napis Bóg, Honor, Ojczyzna?

Robert Biedroń pod zdjęciem nowego paszportu na Tweeterze napisał wymownie:

– „Bóg, honor, ojczyzna” na nowych paszportach. Nowoczesne, świeckie państwo w całej okazałości..

Oprócz frazy Bóg. Honor. Ojczyzna na kartach nowego paszportu pojawią się Polacy, którzy związani są z działalnością niepodległościową, jak np. Józef Piłsudski, Gabriel Narutowicz czy Roman Dmowski. Co ciekawe, na kilkudziesięciu stronach nowego dokumentu nie będzie żadnej Polki

Według MSWiA decyzja o umiejscowieniu hasła Bóg. Honor. Ojczyzna w nowym paszporcie wynika z przeprowadzonego sondażu wśród Polaków, z którego wynika, że aż 55% obywateli Polski utożsamia się z tym zdaniem. Co czwarty ankietowany wskazał przeciwną odpowiedź. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

nowy paszport
Fot.instagram.com @kuu.baa_99

Wzór nowego paszportu!