Obgryzanie paznokci to wstydliwy nawyk, ale bardzo wciągający. Osoby, które się go dopuszczają, zazwyczaj usprawiedliwiają się tym, że nie potrafią przestać albo nie są w stanie nad tym zapanować i robią to mimowolnie. Okazuje się, że obgryzanie paznokci może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, o czym przekonał się pewien 20-latek. Jak walczyć z tym nawykiem? 

Raczej nikt z nas nie brałby pod uwagę, że obgryzanie paznokci może wpędzić do grobu zdrowego człowieka. 20-letni Luke Hanoman z Anglii również nie brał takiej możliwości pod uwagę, do czasu aż zaczęły mu doskwierać objawy przypominające grypę, które nasiliły się do tego stopnia, że chłopak nie był w stanie o własnych siłach podnieść się z łóżka. Wtedy trafił do szpitala, a na jaw wyszedł szokujący fakt.

Obgryzanie paznokci może doprowadzić do śmierci?

Luke od wielu lat obgryzał swoje paznokcie, a także zrogowaciałe skórki. Wiele razy doszło do tego, że przegryzł skórkę do tego stopnia, że pojawiła się krew, a nawet lekki ból, który oczywiście natychmiast ignorował. Z czasem stan 20-latka bardzo się pogorszył. Coraz częściej pojawiały się objawy, które z pozoru mogłyby sugerować grypę. Luke uskarżał się na potliwość, dreszcze, a także uderzenia ciepła. Pojawiła się również nietypowa opuchlizna jednego palca, a także coraz silniejszy ból.

Kiedy chłopak zgłosił się w bardzo złym stanie do szpitala, okazało się, że podczas uszkodzenia naskórka doszło do bardzo silnej infekcji, która przez bagatelizowanie wszystkich objawów przerodziła się w sepsę. Luke miał również bardzo wysoką gorączkę, która zaczęła zagrażać jego życiu. Sepsa zaczęła atakować organy wewnętrzne i gdyby nie pomoc medyczna, 20-latek zmarłby w bardzo szybkim czasie, na szczęście udało się mu powrócić do zdrowia.

Uczmy się na błędach innych! Jeżeli obgryzasz paznokcie, postaraj się pozbyć tego okropnego nawyku, a oprócz zadbanych paznokci będziecie mogli cieszyć się także brakiem niebezpiecznych infekcji.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Początki zawsze bywają trudne, jednak nie zniechęcaj się od razu. Pomyśl, że robisz to dla swojego dobra, a próba z pewnością okaże się powodzeniem!

  1. Spróbuj znaleźć sobie zastępstwo tej czynności. Z pewnością doskonale wiesz, w jakich sytuacjach zdarza ci się obgryzać paznokcie. Jeżeli najczęściej robisz to w pracy lub podczas stresujących sytuacji, to postaraj się mieć przy sobie gumę do żucia, która pozwoli oszukać twój mózg i trafi do niego informacja, że właśnie gryziesz. Możesz postawić także na zdrowe przekąski, tj.: ziarna dyni, słonecznika, suszone owoce lub chipsy bananowe.
  2. Szanuj swoje paznokcie! Obgryzanie paznokci może świadczyć o twojej niskiej samoocenie. Zacznij poświęcać sobie więcej czasu i zadbaj o swój wygląd i wizerunek. Często jest to świetny bodziec do tego, aby zadbać także o swoje paznokcie. Pomyśl także, że dłonie są twoją wizytówką. Witając się z kimś, podajemy mu dłoń, a przecież pierwsze wrażenie jest bardzo istotne, a obgryzione paznokcie z pewnością nie wyglądają estetycznie.
  3. Nie pozwalaj sobie na kompromis. Jeżeli stwierdzisz, że kilka dni bez obgryzania wystarczy, a teraz pozwolisz sobie je obgryźć, po czym znów przestaniesz, jesteś w błędzie! Nie da się porzucić nawyku pozwalając sobie na odstępstwa.

Obgryzacie paznokcie? A może obgryzaliście, a przestaliście i macie jakieś sprawdzone sposoby, którymi chcielibyście się z nami podzielić? Dajcie znać, jak to u was wygląda 😉

ZOBACZ TEŻ:

  1. Popularny youtuber oskarżony o oszustwo w zbiórce na chore dzieci!
  2. Gwiazdy z koszmarnym trądzikiem. Zobacz, jak z nim walczyć
  3. Oliwię znają wszyscy, a co z pozostałą dwójką? Jarosław Bieniuk ukrywa synów nie bez powodu

Źródło: 5minutdlazdrowia.pl, rafaldudek.pl

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl