Pojawiły się nowe objawy koronawirusa. Okazało się, że można zdiagnozować zarażenie na podstawie wyglądu oczu. Jakie nowe syndromy zakażenia ujawnili naukowcy i co na to WHO?
 
Panująca epidemia koronawirusa wzbudza wielkie emocje wśród ludzi na całym świecie. WHO zaraportowało niemal 50 000 nowych przypadków w ciągu ostatnich 24 godzin. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, liczba zarażonych w naszym kraju powoli zbliża się do 1300 przypadków, z czego 16 osób przegrało walkę i zmarło na skutek SARS-CoV-2. Występowanie choć jednego z potencjalnych objawów w najbliższym otoczeniu, automatycznie powoduje panikę i strach. Naukowcy potwierdzili nowy syndrom, który może świadczyć o zarażeniu COVID-19. 
 
 
Jakie są objawy koronawirusa?
 
Powszechnie znane objawy koronawirusa mogą przypominać tradycyjne przeziębienie. Zaliczamy do nich: suchy kaszel, gorączkę, bóle mięśni i stawów, ból gardła i ogólne poczucie osłabienia. Naukowcy odkryli nowy, niezwykle rzadki syndrom, który może być oznaką zarażenia. Amerykańska Akademia Okulistyki ogłosiła, że zapalenie spojówek może świadczyć o zakażeniu.
 
 
WHO odniosło się do komunikatu wydanego przez amerykańskich lekarzy. Organizacja przyznała, że problem zapalenie spojówek wystąpił u 0,8% osób zarażonych 2019-nCoV.
 
 
Jak charakteryzuje się zapalenie spojówek?
 
Spojówki naszego oka pełnią rolę ochronną, co sprawia, że są bardziej podatne na podrażnienia. Jak podaje portal medonet.pl, najczęstszym objawem zapalenia spojówek jest przekrwienie oka. Nie jest to jedna oznaka tego schorzenia. Bardzo powszechne jest występowanie łzawienia, zaczerwienienia, obrzęków, a nawet wydzieliny ropnej w okolicy oczu. Objawom przedmiotowym często towarzyszy światłowstręt i pieczenie, a na powierzchni powieki mogą tworzyć się charakterystyczne błony. Co ważne, zapalenie spojówek często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. 
 
Polscy lekarze nie zostali obojętni wobec nowego odkrycia. Polskie Towarzystwo Okulistyczne wydało oświadczenie, w którym pisze: objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego.
 
Pamiętajmy, że nawet jeśli nie występują u nas wymienione powyżej objawy, to nadal możemy być nosicielem wirusa. Niektórzy ludzie przechodzą COVID-19 bezobjawowo, co nie znaczy, że nie mogą zarazić nim innych. 
 
ZOBACZ ZDJĘCIA:
objawy koronawirusa
fot. pixabay.com @nastya_gepp
Pamiętajmy, że objawy koronawirusa są podobne do objawów przeziębienia. 
 
objawykoronawirusa
fot. pixabay.com @emmagrau
Na świecie zachorowało już ponad 460 000 osób.
 
objawy koronawirusa
fot. pixabay.com @PublicDomainPictures
Sprawdzajmy stan swoich oczu w czasach epidemii. 
 

źródło: poradnikzdrowie.pl

Poprzedni artykułUrbański nie wytrzymał i zażartował z uczestnika na oczach milionów widzów. Nie znał odpowiedzi na banalne pytanie
Następny artykułJak przygotować rosół? Mięso wrzucić do zimnej czy gorącej wody? Jeden błąd niszczy twoją zupę