Obostrzenia od jutra zostają diametralnie zaostrzone. Musimy przygotować się na nową rzeczywistość. Od 7 listopada nie będziemy mogli pójść do kina, wyjechać i spać w hotelu. Nie zrobimy już stacjonarnie szeregu zakupów w galeriach handlowych. To niestety niejedyne zmiany. Wyjaśniamy jakie restrykcje obowiązują od jutra.

Mateusz Morawiecki w środę podczas konferencji prasowej ogłosił, że rząd musi podjąć drastyczne działania, żeby zapobiec transmisji koronawirusa. Od jutra czeka więc nas życie w nowej rzeczywistości. Obostrzenia będą obowiązywały do 29 listopada.

Obostrzenia od 7 listopada

Obostrzenia obowiązują od jutra. Restrykcje zostały nałożone niemal na każdy aspekt gospodarczy. Premier przedłużył do 29 listopada postanowienie o zamknięciu restauracji, barów czy pubów. Jedzenie czy napoje można zamówić tylko na wynos. 

Od jutra nie pójdziemy także do teatru ani na seans w kinie. Zostają zamknięte wszystkie instytucje kulturalno-rozrywkowe. Po raz kolejny branża kulturalna zostaje wystawiona na próbę. 

Od jutra także nie możemy korzystać z hoteli w ramach wypoczynku i turystyki. Hotele są dostępne dla osób odbywających podróż służbową. 

Jakie sklepy w galeriach handlowych się zamykają?

W galeriach handlowych zamykają się sklepy niemające asortymentu pierwszej potrzeby, a to oznacza, że działać mogą tylko sklepy spożywcze, drogerie czy apteki. Od jutra nie pójdziemy już po zakupy odzieżowe, bieliźniane czy do księgarni.

Jest jednak jeszcze jeden wyjątek. W galeriach mają pozostać otwarte sklepy remontowo-budowlane. Sklepy samodzielne, stacjonarne funkcjonują normalnie z uwzględnieniem ograniczonej ilości osób mogących przebywać w pomieszczeniu w tym samym momencie.

  1. Godzina policyjna 22-5, żołnierze na ulicach, zamknięte szkoły. Restrykcje dla Europejek i Europejczyków
  2. Lekarka powiedziała, co wyrabia się teraz w przychodniach. Aż robi się słabo
  3. Mariusz Czajka o Maryli Rodowicz: „Mieszka w pałacu, chodzi z drogimi torebkami i mówi, że nie ma pieniędzy”

Nauka zdalna dla wszystkich dzieci w szkołach

Co więcej, od poniedziałku na nauczanie zdalne przechodzą także dzieci w klasach od 1 do 3 szkoły podstawowej. Rząd najdłużej wstrzymywał się z tą decyzją i jak dotąd dzieci tych klas jako jedyne w ciągu ostatnich dwóch tygodni uczęszczały do szkoły stacjonarnie.

Ilość zakażeń jednak stale rośnie. Premier zapowiedział, że jeśli zakażenia osiągną próg 70 chorych na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony całkowity lockdown, decyzja o wysłaniu wszystkich dzieci do domu, wydawała się nieunikniona.

Warto także wiedzieć, że jeśli uczeń nie ma warunków w domu, żeby odbywać nauczanie, szkoła jest zobowiązana zorganizować mu przestrzeń w placówce, do której uczęszcza. Także nauczyciele otrzymają pomoc przy organizacji zdalnych zajęć. Wszyscy dostaną bony w wysokości 500 złotych na potrzebne materiały.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

 ZOBACZ TEŻ:

  1. Wyprawa na Księżyc niewątpliwie była niebywałym wyczynem. Jedno nagranie sprawia jednak, że trudno powstrzymać śmiech
  2. Wielkie zmiany w Zakopanem. Mogą uderzyć w przyjezdnych i mieszkańców, lepiej wiedzieć wcześniej
  3. Całkowity zakaz dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Rafał Trzaskowski właśnie wydał komunikat
  4. Godzina policyjna 22-5, żołnierze na ulicach, zamknięte szkoły. Restrykcje dla Europejek i Europejczyków
  5. Maciej Maleńczuk o kobietach: ”Mija 26 i staje się z niej nieznośna baba”. 59-latek pochwalił się swoimi ”przygodami”
  6. Tragedia: rolnik zabity przez maszynę. Michał umierał na rękach kuzyna
  7. Najgorszy błąd podczas gotowania ziemniaków. Jego skutki są prawdziwym koszmarem

Źródło: gov.pl

 

 

 

Poprzedni artykułPrzed chwilą Ministerstwo Edukacji wydało komunikat. Uwaga, dotyczy tych, którzy spełnią warunek do 7 grudnia
Następny artykułDziennikarz TVN zaliczył kompromitującą wpadkę na wizji. Zostało mu tylko jedno: ”Proszę o wybaczenie”
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl