Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk gościła w programie Debata Dnia na antenie Polsat News. Głównym tematem rozmowy były obostrzenia tuż po zakończeniu obecnie obowiązującego lockdownu. Zdaniem urzędniczki państwowej gospodarka ma zostać przywracana etapami, jak to miało miejsce wiosną 2020 roku.

Drugim gościem Debaty Dnia był główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Według opinii eksperta obostrzenia mogą zostać powoli znoszone, jeśli w przeciągu najbliższych tygodni nie nastąpi wzrost liczby zakażeń w Polsce.

Wiceminister Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o znoszeniu obostrzeń

Podczas rozmowy we wczorajszym wydaniu programu Debata Dnia na antenie Polsat News, wiceminister MRPiT Olga Semeniuk została zapytana o decyzje dotyczące ewentualnego luzowania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Wiceszef resortu rozwoju przyznała, że ma nadzieje na zapadnięcie takiej decyzji w przeciągu 10 dni od zakończenia ferii.

 Mam nadzieję, że te decyzje w ciągu najbliższych 10 dni od zakończenia ferii zapadną. Proszę pamiętać, że wirus działa z opóźnieniem. Po zakończeniu okresu ferii mamy 10-14 dni na analizę stanu epidemicznego – tłumaczy Olga Semeniuk.

Następnie działaczka społeczna odpowiedziała na pytania związane ze stopniowym odmrażaniem gospodarki, a także, które branże mogłyby liczyć na otwarcie. Wówczas odparła, że MRPiT będą rekomendować o otwarcie galerii handlowych.

– […] My jako resort MRPiT, będziemy rekomendowali otwarcie centrów handlowych w pierwszej kolejności, później ta etapowość oczywiście w kontekście innych obszarów i gałęzi gospodarki – powiedziała Olga Semeniuk.

Czy obostrzenia będą mogły zostać stopniowo zniesione po feriach?

Obostrzenia będą mogły zostać stopniowo zniesione po feriach, tylko w przypadku, gdy liczba zakażeń będzie spadać. Olga Semeniuk dopytywana, które miejsca poza galeriami handlowymi mogłyby zostać otwarte odpowiedziała, że miałyby to być wszystkie miejsca, które do wiosny nie pozwoliłyby na kumulowanie społeczeństwa w zamkniętych pomieszczeniach.

Drugim z zaproszonych gości do programu Debata Dnia był główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. COVID-19, prof. Andrzej Horban. W trakcie programu zapowiedział, że jeżeli w przeciągu najbliższego i następnego tygodnia nie wzrośnie liczba zakażeń, to rząd zaproponuje stopniowe luzowanie obostrzeń. Przekonywał, że rząd jest na mecie rozwiązania problemu

– Jeżeli utrzyma się tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów – powiedział w programie Debata Dnia.

Z kolei minister finansów, funduszy oraz polityki regionalnej Tadeusz Kościński w rozmowie z portalem money.pl przekonywał, że w przeciągu najbliższych 2 lub 3 tygodni obostrzenia będą mniejsze. Natomiast na przełomie pierwszego i drugiego kwartału br. zdecydowana większość z nich zniknie na stałe. Przy okazji przypominamy słowa ministra edukacji na temat powrotu dzieci do szkół. Wszystko zajdziecie >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wydarzenia.interia.pl, money.pl

Poprzedni artykułDramat rodziny z „Nasz Nowy Dom”. Spalono im wyremontowany dom, niestety to nie koniec
Następny artykułEwelina z „Warsaw Shore” pokazała twarz po operacjach w Turcji. Zniknęła na kilka tygodni „To było piekło”
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl