Obostrzenia zostają dodatkowo zaostrzone już od najbliższej soboty, 17 października. Podjęto decyzję o zamknięciu kolejnych miejsc takich jak: baseny, siłownie, aquaparki. Rząd podjął zdecydowaną walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Wiemy, jakie przepisy zostały zaostrzone i w jakich strefach.

Nowe obostrzenia zostały ogłoszone przez rząd wczoraj. Jak podaje next.gazeta.pl, rzecznik Ministra Zdrowia przyznał, że sam resort nie spodziewał się aż tak gwałtownej liczby zachorowań. Zaostrzono więc wiele obostrzeń, m.in. zdecydowano się na radykalną decyzję w kwestii sportu. Od soboty zamykają się baseny, aquaparki, siłownie w obu strefach żółtej i czerwonej. 

Jakie obostrzenia obowiązują w strefie żółtej?

W strefie żółtej obowiązują obostrzenia dotyczące także gastronomii. Rząd zdecydował, że zmianie ulegnie otwarcie restauracji, które mogą gościć klientów od godziny 6:00 do 21:00. Później możliwe będzie sprzedawanie dań tylko na wynos. Obowiązuje także zajęcie co drugiego stolika. W transporcie publicznym ponownie zostaje ograniczona ilość miejsc, w pojazdach komunikacji miejskiej może być zajęte 50 % miejsc siedzących i 30 % wszystkich miejsc.

Z kolei od 19 października zmieniają się zasady organizacji wesel, komunii i przyjęć rodzinnych. W żółtej strefie będzie mogło w nich uczestniczyć maksymalnie 20 osób, zakazane są także zabawy taneczne. Podczas uroczystości religijnych w świątyni może przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Podczas wydarzeń kulturalnych może uczestniczyć w nich 25 % publiczności. 

  1. 5 osób na jedną kasę, największe miasta w Polsce wchodzą w czerwoną strefę. Wiemy, gdzie mogą być problemy z zakupami
  2. Andrzej śmiał się z koronawirusa, teraz ujawnia całą prawdę. Dramatyczny apel ze szpitala, mamy nagranie
  3. Pilne: Wybitny polski artysta w rozpaczy błagał służbę zdrowia o pomoc. Właśnie zmarł

Jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej strefie?

Obostrzenia w czerwonej strefie obowiązują już od jutra w 152 powiatach i dużych miastach. W placówkach handlowych przy jednej kasie może przebywać tylko 5 osób. Działalność gastronomiczna i transport miejski działają na tych samych zasadach co w żółtej strefie. Od 19 października w czerwonej strefie obowiązuje całkowity zakaz organizacji uroczystości, w tym wesel, komunii i innych przyjęć rodzinnych. Podczas uroczystości religijnych może przebywać w świątyni 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. 

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe obowiązuje nauczanie zdalnie. Obowiązuje ten sam zakaz co w żółtej strefie, uczestnictwa w wydarzeniach sportowych. W wydarzeniach kulturalnych może brać udział 25 % publiczności.  Dla obu stref zamykają się baseny, siłownie i aquaparki.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

OBOSTRZENIA
Fot. unsplash.com/Danielle Cerullo

Od soboty nie będzie można korzystać z siłowni, basenów i aquaparków w strefie żółtej i czerwonej.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Owczarek niemiecki zginął w niewyobrażalnych cierpieniach. Policja zatrzymała 19-latka
  2. 152 powiaty w czerwonej strefie. Znamy nowe obostrzenia, uderzą we wszystkich mieszkańców i turystów
  3. Była gwiazdą „M jak Miłość”, na lata zniknęła z TV. Jak dziś wygląda? Niewiarygodne
  4. Renata: „Mój mąż zarabia krocie, mamy 2 córeczki i 500 plus. Nie będę pracować, bo mi się to nie opłaca”
  5. Lekarze biją na alarm. Apel ministerstwa zdrowia do wszystkich kobiet między 50, a 69 rokiem życia
  6. Jessica z „Rolnik szuka żony” zmieniła się nie do poznania i otworzyła własny biznes. Fani nie szczędzą jej komplementów

źródło: next.gazeta.pl

 

Poprzedni artykułRzeczy z pokoju ich córki zaczęły nagle znikać. Zainstalowali kamerę, na widok scen z wideo przeżyli wstrząs
Następny artykułPilne: Episkopat apeluje do wiernych. Chodzi o niedzielne msze święte, niestety, już wszystko jasne
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl