Obostrzenia w Polsce zdaniem wielu ludzi są zdecydowanie za wysokie i powinny zostać złagodzone. Co prawda epidemia koronawirusa jest w ciągłej fazie rozwoju i nie zapowiada się na to, by w najbliższym czasie uległa zmianie, jednak zdania na ten temat są podzielone. Inni zaś twierdzą, że restrykcje są wystarczające lub powinny być jeszcze bardziej zaostrzone. Jak myślisz?

Odkąd na świecie szaleje koronawirus w każdym kraju wprowadzane są nowe obostrzenia. Mają one na celu pomoc w zwalczeniu pandemii COVID-19. Jednak niektórzy sądzą, że są one zbyt wysokie i powinny zostać złagodzone. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Obostrzenia w Polsce są zbyt łagodne, czy wręcz przeciwnie?

Zdania na ten temat są podzielone, ponieważ z uwagi na wzrastające codziennie niebezpieczeństwo w kraju ludzie nie mają jednoznacznego zdania. Oczywiście jak w większości kwestii tworzą się podziały, ponieważ zdaniem części osób obecnie panujące restrykcje są wystarczające i nie należy ich podnosić, ani łagodzić, inni zaś uważają, że powinny zostać złagodzone.

Warto przypomnieć, że obecnie w aż 152 powiatach wprowadzone są strefy czerwone, a pozostała część kraju jest w strefie żółtej. Oznacza to, że wszędzie panuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek ochronnych na twarz lub przyłbic, a także zachowywanie odpowiedniego odstępu między ludźmi. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Koronawirus w Polsce. Jakie panują obostrzenia?

Obecnie w Polsce, która podzielona jest na żółtą i czerwoną strefę, panują następujące obostrzenia:

Strefa żółta:

 • W komunikacji miejskiej obowiązuje limit osób, równy 50% wszystkich miejsc siedzących i 30% wszystkich miejsc danego pojazdu.
 • Restauracje mogą być czynne dla klientów w nowych godzinach: od 6:00 do 21:00. Później mogą wydawać jedzenie tylko na wynos. 
 • Od 19 października obowiązuje limit osób na weselach i przyjęciach rodzinnych, uroczystościach, jest to 20 osób, wyłączając obsługę.
 • W uroczystościach religijnych może brać udział 1 osoba na 4 metry kwadratowe. 
 • 25% miejsc dla publiczności może być zajęte podczas wydarzeń kulturalnych.
 • Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności.
 • Zamknięte zostały baseny, siłownie, aquaparki, choć prawdopodobnie będą one dostępne dla sportowców. W tej sprawie apelowała Otylia Jędrzejczak.

Strefa czerwona:

 • W uroczystościach religijnych może brać udział maksimum 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.
 • W szkołach wyższych i ponadpodstawowych uczniowie uczą się zdalnie.
 • W placówkach handlowych, poza godzinami dl seniorów, obowiązuje ograniczenie: 5 osób na 1 kasę sklepu. 
 • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksimum 10 osób.
 • Od 19 października obowiązuje całkowity zakaz organizacji wesel, chrzcin, komunii i innych rodzinnych uroczystości. 

Pozostałe obostrzenia dla strefy czerwonej są takie same jak w żółtej. Przypominamy także o obowiązku zasłaniania nosa i ust w każdej, zamkniętej i otwartej przestrzeni publicznej.

Uważacie, że obecne restrykcje są wystarczające, czy powinny zostać złagodzone?

Źródło: gov.pl

Poprzedni artykułWłaściciel baru we Włoszech obszedł obostrzenia. Zamknął lokal o północy, otworzył kwadrans później
Następny artykułDramat rodziny, sanepid nagle przerwał pogrzeb. Zaczęły dziać się niebywale smutne sceny
Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na lubelskim UMCSie. Pisanie oraz redagowanie tekstów jest jego pasją, odkąd ukończył 13 lat. Ta dziedzina jest jego najmocniejszą stroną, w której chciałby być najlepszym. Jego pasją jest sport z naciskiem na piłkę nożną, muzyka, filmy akcji oraz czytanie książek. Dodatkowo od wielu lat pisze wiersze. Wakacje najchętniej spędza w górach, jeżdżąc na nartach. Optymista, pozytywnie nastawiony do życia, chwytający każdą okazję, by zmieniać swoje życie na lepsze.