Rząd podjął decyzję, że obostrzenia po 17 stycznia zostają przedłużone, poza jednym wyjątkiem. Chodzi o uczniów klas 1-3, którzy wrócili do szkolnych ławek. Ale co z handlem i godzinami dla seniorów? Najważniejsze kwestie zostają bez zmian, jednak przypominamy o zasadach, których nieprzestrzeganie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. 

Polki i Polacy będą musieli jeszcze jakiś czas „pomęczyć się” z obostrzeniami, które decyzją rządu zostały przedłużone. Wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy z tego, co grozi za nieprzestrzeganie niektórych spośród tych, wymienionych w rozporządzeniu. 

Obostrzenia: Co z handlem do 31 stycznia? 

W rozporządzeniu regulującym obowiązujące obostrzenia nie zmieniają się główne zasady związane z handlem. Galerie handlowe wciąż pozostają zamknięte, oczywiście z wyłączeniem wybranych lokali takich, jak: 

  • drogerie
  • apteki
  • sklepy spożywcze
  • księgarnie i kioski prasowe
  • sklepy budowlane
  • sklepy zoologiczne
  • salony operatorów telekomunikacyjnych

Co więcej, kwestia godzin dla seniorów również została nietknięta. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12, w sklepach poza osobami zatrudnionymi, mogą przebywać jedynie osoby, które ukończyły 60. rok życia.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, co w sytuacji, kiedy ktoś zignoruje to ograniczenie? Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, jak surowe kary czekają na tych, którzy zdecydują się na zakupy w godzinach dla seniorów. 

Co grozi za zakupy w godzinach dla seniorów? 

Za zakupy w godzinach dla seniorów grożą nam bardzo surowe kary. Po pierwsze, kiedy przekroczymy próg sklepu w nieodpowiednim czasie, nie bądźmy zaskoczeni, kiedy jego pracownicy zwyczajnie nas wyproszą. Jednak to najbardziej optymistyczny scenariusz. 

Co więcej, policja może nam wystawić mandat, którego suma wynosi 500 złotych. Ale to wciąż nie wszystko. Dodatkowo na osobę, która nie stosuje się do obowiązujących obostrzeń, Sanepid może nałożyć karę administracyjną. W tym wypadku kwoty są zdecydowanie wyższe. 

Za wejście do sklepu w czasie godzin dla seniorów, można otrzymać karę w wysokości od 10 do nawet 30 tys. zł. Zatem zwyczajnie nie opłaca się robić nawet drobnych zakupów. Nikt z nas nie chciałby finalnie zapłacić za pieczywo, bądź inny produkt kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

W ostatnim czasie pisaliśmy również o innej ważnej kwestii, a mianowicie o powrocie uczniów do szkół. Minister edukacji przekazał istotne informacje w tej sprawie, więcej można przeczytać >tutaj<

 

 Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: biznes.wprost.pl

 

 

Poprzedni artykułMinister Edukacji przekazał warunki powrotu uczniów do szkół
Następny artykułNie żyje Andrzej Püdel Bieniasz, lider uwielbianego zespołu w Polsce. Walczył z chorobą „Niestety, żegnaj Przyjacielu”
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka krajoznawstwa i turystyki kulturowej na KUL. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: borynadrianna9@gmail.com.