Obostrzenia już wkrótce mogą po raz kolejny ulec zmianie. Gazeta Wyborcza podała informacje, że rząd planuje wprowadzić znacznie surowsze kary za nieprzestrzeganie restrykcji. Już jutro mają rozpocząć się pierwsze obrady posłów w tej sprawie. Władze robią wszystko, by powstrzymać rozprzestrzeniające się zagrożenie.

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, już wkrótce możemy spodziewać się znacznie wyższych kar za niestosowanie się do panujących obostrzeń. Policja, straż miejska oraz straż ochrony kolei będą mieć prawo do surowszego ukarania obywatela.

Nowe obostrzenia w Polsce

Gazeta Wyborcza podała informację, że już za niedługo stróże prawa będą mieć prawo do ukarania znacznie wysokimi mandatami ludzi, którzy nie będą stosować się do restrykcji związanej z noszeniem maseczki na twarzy. Według ustaleń dziennika w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ma znaleźć się następujący zapis:

– Nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu – podaje Gazeta Wyborcza.

Nakładane mandaty przez funkcjonariuszy mają wzrosnąć z 500 do 1000 zł. Warto dodać, że ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi głosi, że Inspektorat Sanitarny ma prawo do wymierzenia kary pieniężnej od 5 do 30 tys. zł. za złamanie obowiązujących restrykcji bądź kwarantanny, w zależności od powagi sytuacji.

  1. Kim z zawodu jest żona Martyniuka? Mało kto miał pojęcie, prawda odbiera mowę wszystkim
  2. Sąsiedzi przerwali milczenie ws. ojca małej Madzi. Niewiarygodne, co zrobił po jej śmierci
  3. Rząd podjął decyzję w sprawie 2 listopada. Fatalne wieści, obywatele nie będą zadowoleni

Gdzie trzeba nosić maseczkę?

Maseczkę należy nosić we wszystkich miejscach publicznych. Odkąd 10 października 2020 roku Polska w całości została objęta żółtą strefą, wymóg zasłaniania ust i nosa obowiązuje w takich miejscach jak komunikacja miejska, targowiska, sklepy, punkty usługowe, cmentarze, a także w wielu innych.

Istnieje kilka wyjątków, w których można obejść tę regułę. Maseczkę można zdjąć np. w lasach, ogrodach botanicznych, parkach, czy plaży. Podobnie jest w przypadku osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie o niepełnosprawności. 

Zwolnione z tego obowiązku są także dzieci do 5. roku życia, a także osoby uprawiające sport, jednak ta zasada obowiązuje tylko, gdy dzieje się to na terenie lasów, parków, plaży, czy ogrodów. Osoby biegające po terenach miejskich muszą mieć maseczki na twarzach.

Wprowadzone obostrzenia mają za zadanie pomóc w walce z pandemią, dlatego zalecamy do ich przestrzegania.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

obostrzenia
Fot. Gustavo Fring, Pexels

Już wkrótce za brak maseczki możemy zostać ukarani znacznie wyższymi mandatami.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Rząd wprowadzi nowe świadczenie na czas pandemii. Możliwe 100 proc. dodatku do pensji i pełna wypłata podczas kwarantanny
  2. Minister zdrowia wygadał się w Polsacie. Nie ma żadnych złudzeń. „Będziemy utrzymywali reżim”. Złe wieści dla Polaków i turystów zza granicy
  3. Pilna wiadomość od Ministerstwa Zdrowia z samego rana. Polacy muszą się zastosować
  4. Dagmara z „Królowych życia” pokazała nagle drugiego syna. Ma 25 lat i jest niezwykle blisko z Conanem
  5. Oddał mocz na Katarzynę Cichopek. Cała Polska zobaczyła, co stało się na wizji TVP
  6. Wybieracie się do Zakopanego? Babuszka z własnymi wyrobami chwyci Was za serce, pomóżcie
  7. 90% porażek podczas pieczenia ciast wynika z 4 banalnych błędów. Niemal każdy ma je na sumieniu, lepiej ich unikać

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Poprzedni artykułZrobił test na koronawirusa. Dostał rachunek i nogi się pod nim ugięły, nie mógł uwierzyć
Następny artykułRzecznik rządu właśnie potwierdził. Wszystko stanie się jeszcze w tym tygodniu, nieodwołalna decyzja
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl