Nieoficjalnie media podają, że już w najbliższą środę 24 lutego rząd poda informacje o nowych obostrzeniach. Czyżby czekał nas powrót do poprzednich restrykcji? Ważne wiadomości dla wielu Polek i Polaków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego rząd planuje zaostrzyć obostrzenia
  • Kiedy poznamy oficjalną i ostateczną decyzję w tej sprawie
  • Jakie restrykcje są brane pod uwagę

Wielu ekspertów i specjalistów uważa, że przed nami kolejna, trzecia już, fala koronawirusa. Poluzowanie obostrzeń, którym mogliśmy się cieszyć od początku lutego, nie ma potrwać zbyt długo. Portal Money.pl donosi, że rząd szykuje „lockdown 2.1”. W grę wchodzi kilka wariantów, w tym zamknięcie granic.

Koronawirus w Polsce: obostrzenia powrócą?

Nie da się ukryć, że niemal z dnia na dzień liczba nowych dobowych przypadków koronawirusa rośnie. W sobotę było ich ok. 8,5 tys., w niedzielę kolejne 7 tys.

Trzeba przyznać, że takie dane są dalekie od tych rekordowych, jakie Ministerstwo Zdrowia odnotowywało na przełomie października i listopada, kiedy liczba przypadków zbliżała się do 30 tys.

Jednak należy pamiętać, że tendencja w ostatnim czasie jest wzrostowa, co może budzić u niektórych niepokój. Czy rząd postanowi przywrócić restrykcje, które dopiero co niedawno udało się nieco poluzować?

Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że w okolicach Suwałk wykryto pierwszy przypadek zakażenia nową mutacją koronawirusa. Chodzi o odmianę południowoafrykańską.

Money.pl donosi, że rząd przygotowuje się do trzeciej fali pandemii i zamierza zaostrzyć obostrzenia. Jak udało się ustalić Rzeczpospolitej, ostateczną decyzję mamy podobno poznać już w tę środę, 24 lutego.

Rozważane jest m.in. zamknięcie granic również dla osób, które podróżują własnymi samochodami. Wjechać do Polski mogliby jedynie ci, którzy pokażą negatywny wynik testu – czytamy.

Media nieoficjalnie: rząd chce wprowadzić „lockdown 2.1”

Prawdopodobnie nie będzie wolno stosować szalików, chustek, ani przyłbic. Do zasłaniania ust i nosa będziemy mogli korzystać tylko z maseczek.

Bo nie chronią przed transmisją wirusa. Z kolei przyłbice służą ochronie oczu medyków, którzy pod spód zakładają maskę – powiedział dr Konstanty Szułdrzyński, anestezjolog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, członek Rady Medycznej przy premierze, jak cytuje go portal.

W rozmowie z Rzeczpospolitą prof. Marcin Czech, epidemiolog, były wiceminister zdrowia dodał, że materiałowe maski i szale nadal przepuszczają zarazki, a w efekcie nie chronią nas przed zachorowaniem na koronawirusa.

Taka ochrona jest szczególnie ważna w obliczu wzrostu przypadków bardziej zakaźnej odmiany brytyjskiej i szczepu z RPA, który może być bardziej odporny na działanie niektórych szczepionek – zwrócił uwagę.

Nowe obostrzenia, czyli tak naprawdę powrót do części starych zasad, które znamy z wiosny czy jesieni, są związane przede wszystkim z nowymi odmianami koronawirusa.

Jak na razie nie ma co się również spodziewać, że starsze dzieci z klas IV-VI lub maturzyści czy ósmoklasiści wrócą do stacjonarnego trybu nauczania. Rozważane jest również zamknięcie hoteli dla osób poniżej 18 roku życia.

Myślicie, że obostrzenia wrócą?

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: money.pl

Poprzedni artykułAnna Majer nie żyje. Tancerka, choreograf i pedagog zmarła w niedzielę
Następny artykułWentworth Miller zagrał w ,,Skazanym na śmierć”, później zniknął z telewizji. W 2021 nadal jest atrakcyjnym mężczyzną
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl