W poniedziałek 22 lutego chwilę przed północą na stronach Dziennika Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie ws. obostrzeń związanych z pandemią.

Wiele przepisów, które pojawiły się w nocy, obowiązuje od wtorku 23 lutego. Nowe przepisy dotyczą m.in. osób przyjeżdżających zza granicy.

Obostrzenia – nowe przepisy

Znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczy sprawy związanej z ustanowieniem określonych ograniczeń, zakazów oraz nakazów związanych z pandemią koronawirusa.

Nie każda osoba wracająca zza granicy do kraju będzie musiała przebywać na kwarantannie. Zwolnieni z tego zostaną uczniowie uczący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie jeżeli przekraczają granicę z uczniami.

Z kwarantanny zwolnione zostaną również dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie oraz studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Obostrzenia. Kto nie musi odbywać kwarantanny?

Kwarantanny nie musi odbywać osoby, której wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką.

Dodatkowo od 28 lutego w kasynach będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do obiektu będzie musiała być zamieszczona informacja, jakie jest limit osób.

To nie wszystkie zmiany, jakie czekają na Polaków. Rozporządzenie uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Aby rozpocząć stacjonarną rehabilitację leczniczniczą, należy przedstawić negatywny wynik testu.

Osoby, które są zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach, będą włączone do grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19.

Poszerzono również grupę osób uprawnionych do szczepień w ramach grupy pierwszej pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Onet.pl

Poprzedni artykułZmarł tata Anny Przybylskiej. „Nigdy nie wiesz, kiedy po raz ostatni widzisz kogoś”
Następny artykułSmutny widok grobu Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Wszystko przez mrozy