Obostrzenia: nagle jedna z restrykcji przeszła prawdziwą reformę. Trzeba było ją poprawić, ponieważ doszło do absurdalnej sytuacji. Jak informuje nas RMF FM, przepisy zostały już prawnie zmienione. Niektórzy Polacy wskazują, że ograniczenia są nielogiczne lub sprzeczne oraz pozostawiają spore pole do interpretacji. Jednak chyba nikt się nie spodziewał, że dojdzie do czegoś podobnego.

Podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia. Jednak jak się okazuje obecnie wprowadzone restrykcje nie do końca są dla wszystkich jasne. Jeden zapis wymagał sprostowania.

Obostrzenia: poprawiono jeden z zapisów

Odkąd liczba zakażeń koronawirusem zaczęła drastycznie wzrastać, rząd stopniowo wprowadzał kolejne obostrzenia. Niektóre z nich obowiązywały nas wiosną, na początku epidemii. Podczas piątkowej konferencji prasowej szef rządu ogłosił, że cała Polska znalazła się w granicach czerwonej strefy.

Od 15 października przywrócono również godziny dla seniorów. Trwają one od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12. Wtedy zakupy w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach, w supermarketach i sklepikach osiedlowych oraz na poczcie mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60 roku życia.

Jednak z poprzednich zapisów mogło wynikać, że uczniowie nie mogą korzystać ze sklepików szkolnych w trakcie… właśnie godzin dla seniora. Obowiązujące przepisy zostały już prawnie zmienione, tak wynika z opublikowanego w nocy rozporządzenia. Jak informuje RMF FM: napisano wprost: godziny dla seniorów nie dotyczą sklepików szkolnych.

Rząd postanowił wprowadzić tę zmianę, ponieważ wiele osób uznało, że godziny dla seniora mają obowiązywać również w sklepikach szkolnych. Jak do tej pory wspomniane wyżej godziny ominęły: sklepy odzieżowe, RTV i AGD, meblowe i budowlane. Obostrzenie nie obowiązuje również na stacjach benzynowych i w hurtowniach.

  1. Jolanta Kwaśniewska nie może uwierzyć, czuje wściekłość i bezsilność. ”Do samego końca miałam nadzieję”
  2. Agnieszka Chylińska zdradziła smutną prawdę o chorobie dzieci. Poruszające wyznanie, nikt jej nie pomaga
  3. Daniel Martyniuk w rozpaczy, opublikował porażający wpis. Nie może nic zrobić

Czy godziny dla seniorów obowiązują w weekendy?

Godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy. Jak już wyżej wspomnieliśmy, dotyczą one tylko dni powszednich — od poniedziałku do piątku. Jeśli więc w sobotę rano potrzebujemy chleba na śniadanie, śmiało możemy się po niego wybrać nawet w godzinach 10-12.

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone z myślą o osobach najstarszych. To właśnie takie osoby znajdują się w największej grupie ryzyka zachorowań na koronawirusa. Oczywiście osoby powyżej 60 roku życia mogą również robić zakupy i potrzebne sprawunki w pozostałych godzinach. Jednak te dwie są przeznaczone tylko dla nich.

Nawet jeśli seniorzy dostali własny czas na dokonanie najpotrzebniejszych zakupów, nie mogą zapominać o obowiązujących przepisach. Obostrzenia dotyczące zasłaniania usta i nosa nadal są w mocy, nawet podczas specjalnie wyznaczonych godzin. Trzeba o tym pamiętać, wybierając się po codzienne sprawunki.

Rządzący stale przypominają o trzech głównych zasadach DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka. Nawet jeśli posiadamy ochronę na usta i nos, trzeba zachować wymagany dystans 1,5 metra od siebie. Jeśli istnieje taka możliwość, lepiej przed wejściem zdezynfekować dłonie oraz włożyć jednorazowe rękawiczki.

Eksperci pilnie apelują do najstarszych, aby jak najrzadziej opuszczali swoje miejsca zamieszkania. Proszą również, aby seniorzy ograniczali kontakty z innymi do wymaganego minimum. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinni się oni kontaktować również ze swoimi wnukami. Najmłodsi często nie mają żadnych oznak koronawirusa i przechodzą go bezobjawowo.

Kiedy zostaną zniesione godziny dla seniorów?

Jak na razie nie wiadomo, kiedy zostaną zniesione godziny dla seniorów. Poprzednie takie obostrzenia były w mocy aż do 4 maja. Wraz z tym dniem zostały one zniesione i powróciły dopiero 15 października.

Można się tylko domyślać, że na pewno nie nastąpi to w najbliższym czasie, ponieważ z dnia na dzień Ministerstwo Zdrowia odnotowuje kolejne wzrosty zakażeń. Z pewnością, gdy sytuacja epidemiologiczna nieco się unormuje, rząd będzie mógł zacząć myśleć o powolnym znoszeniu obostrzeń. Jednym z nich będą godziny dla seniorów.

Pomyślelibyście, że z poprzednich przepisów mogło wynikać, że godziny dla seniorów obowiązują w sklepikach szkolnych?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

obostrzenia
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 01.04.2020. Epidemia koronawirusa. Rzad wprowadzil godziny dla seniorow – osoby powyzej 65. roku zycia moga zrobic zakupy w specjalnie wyznaczonych godzinach.

Z poprzednich zapisów mogło wynikać, że uczniowie nie mogą korzystać ze sklepików szkolnych w trakcie godzin dla seniora.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ma 56 lat i jest najstarszą dziewczyną Bonda. Monica Bellucci zdradziła sekret wiecznej młodości
  2. Nie żyje. Niewiele osób wiedziało o jego chorobie. Prezes wielkiej firmy na zawsze zapisał się w światowej historii
  3. Czy 1 listopada wejdziemy na cmentarz? Prymas Polski apeluje do Polaków
  4. Rodzice zamarli, kiedy zobaczyli, co ksiądz robi z ich dzieckiem. Błagali by przestał, słychać tylko krzyki i płacz
  5. Przełomowe wieści. Kaczyński nagle w poważnych tarapatach, sytuacja jakiej nie było od miesięcy
  6. TVP nie mogło tego usunąć. Gość nagle sięgnął do kieszeni, niespodziewane sceny w programie na żywo na oczach tysięcy Polaków
  7. Gessler zarzuca Polakom 3 karygodne błędy w przygotowaniu schabowych. Dotyczą smażenia, marynaty i mięsa

Źródło: rmf24.pl, pacjent.gov.pl, biznes.wprost.pl

 

Poprzedni artykułCo z wejściem na cmentarze na Wszystkich Świętych? Jest odpowiedź wiceministra zdrowia
Następny artykułMożna zdębieć, Dagmara Kaźmierska urządziła scenę pod rezydencją Andrzeja Dudy. Żądała pilnej rozmowy z prezydentem
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl