Kiedy zniosą obostrzenia? Dziennikarze RMF FM podają, że rząd planuje częściowe odmrożenie gospodarki. Jak udało się dowiedzieć portalowi na jutrzejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić pierwsze poluzowanie panujących restrykcji. Jak zapowiada jednak rząd „nie będzie to nic spektakularnego” — czytamy na stronie RMF FM.

Kiedy obostrzenia zostaną zniesione? Z pewnością wiele Polek i Polaków wciąż zadaje sobie to pytanie. Według nieoficjalnych informacji RMF FM niemal przesądzone jest otwarcie galerii handlowych. Co z pozostałymi branżami?

Kiedy zniosą obostrzenia? RMF FM zdradza

Od 28 grudnia rząd przywrócił restrykcje związane z funkcjonowaniem galerii handlowych i obowiązuje kwarantanna narodowa. Początkowo miała potrwać do 17 stycznia, jednak rządzący zdecydowali, że obostrzenia zostaną przedłużone. Kiedy można spodziewać się ich poluzowania?

Dziennikarze RMF 24 ustalili, że 26 stycznia ma odbyć się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego, na której premier przedstawi pierwsze luzowanie obostrzeń. Co może się zmienić?

Na portalu możemy przeczytać, że bardzo prawdopodobne jest, że od 1 lutego nastąpi otwarcie wszystkich sklepów w galeriach handlowych. Według nieoficjalnych informacji dziennikarzy Polacy mogą spodziewać się wkrótce otwarcia hoteli dla 25 lub 50 proc. klientów.

Jednak portal nie miał dobrych wieści dla właścicieli restauracji i siłowni. Według ich słów, jak na razie branża gastronomiczna i rekreacyjna nadal mają pozostać zamknięte.

Taka decyzja, jeśli faktycznie zostanie ogłoszona 26 stycznia, z pewnością nie zadowoli przedsiębiorców. W ciągu ostatnich kilku tygodni da się słyszeć o ich rosnącym niezadowoleni z powodu restrykcji.

Kilkadziesiąt tysięcy lokali już pracuje

18 stycznia wystartowała akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa #otwieraMY. Polega ona na tym, że siłownie czy restauracje będą się otwierać pomimo obowiązujących obostrzeń. Wszystkie statystyk wskazują na to, że skala zjawiska jest dużo większa niż przewidywał rząd.

Z szacunków rządu wynika, że w weekend otwartych było 70-80 lokali gastronomicznych — mówiła Olga Semeniuk, goszcząc w programie Studio Biznes.

Z kolei sekretarz generalny zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej w rozmowie z PAP przyznał, że otwartych lokali może być znacznie więcej, nawet ok. 20 tys. — poinformowała Gazeta.pl.

Warto również dodać, że otwarte restauracje wcale nie świeciły pustkami. Jeden z lokali na Krupówkach, zaraz po otwarciu, zapełnił się gośćmi w zaledwie 15 minut. To wszystko pokazuje, że wiele obywateli ma już dosyć restrykcji.

Pomimo tego eksperci oraz rządzący cały czas wskazują na to, że obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce wciąż jest bardzo poważna. Dzienny przyrost chorych w naszym kraju spadł poniżej 10 tys., ale nadal jest duży.

Mogę tylko apelować o cierpliwość. Jeżeli tylko będzie taka możliwość […] to będziemy podejmowali decyzje, które będą z korzyścią dla gospodarki. Ale gospodarka potrzebuje ludzi zdrowych, zdrowia publicznego, i dopuszczenie do sytuacji powrotu dużej liczby zachorowań, szczególnie w kontekście prowadzonej akcji szczepień, jest po prostu nieracjonalne — apelował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pozostaje tylko czekać na jutrzejszą konferencję prasową premiera.

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: 

Źródło: rmf.fm

Poprzedni artykułIlona Łepkowska krytykuje polskie gwiazdy. Scenarzystka nie zostawia suchej nitki na Barbarze Kurdej-Szatan
Następny artykułIle zarabia się w Lidlu? Niewiarygodne stawki, które wielu zaskakują
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl