Obostrzenia w Polsce w związku z rosnącą liczbą zachorowań zostały mocno zaostrzone. Od soboty cały kraj funkcjonuje w zupełnie nowej rzeczywistości. Jednak nie wszystkie z przepisów sprawdziły się w praktyce. Od dziś rząd wprowadził wyjątek. 

Obostrzenia są reakcją rządu na rosnącą liczbę zachorowań. Od soboty cała Polska jest w strefie czerwonej. Na piątkowej konferencji zostały ogłoszone bardzo rygorystyczne restrykcje. Tymczasem zmian potrzebowało jedno z obostrzeń wprowadzonych już wcześniej. Rząd zareagował i wprowadził do ustawy wyjątek.

Obostrzenia w Polsce – zmiany w przepisach

Premier Mateusz Morawiecki nie raz podkreślał, że w walce z epidemią to starsi są priorytetem. Seniorzy są bowiem najbardziej narażoną grupą na ciężki przebieg choroby. Z tego względu wprowadzono szczególne przepisy właśnie dla nich.

-Na śmierć, poważne zagrożenie dla zdrowia narażone są przede wszystkim osoby starsze, dlatego wprowadzamy program Ochrona seniorów – powiedział Morawiecki podczas ostatniej konferencji prasowej.

Rząd już wcześniej, bo od 15 października wprowadził tak zwane godziny dla seniorów, które obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 -12.00. Wówczas w sklepie mogą zostać obsługiwane tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Jak się jednak okazało, przepis był na tyle ścisły, że uniemożliwił działanie wszystkim placówkom, nawet tym które go nie potrzebowały. Zdecydowano się więc wprowadzić wyjątek.

W ustawie wprowadzono więc wyjątek od przepisu obowiązujący w placówkach handlowych działających na terenach szkół i placówek oświatowych. Jak się okazało, na przerwach odbywających się w tych godzinach dzieci nie mogły robić zakupów.

  1. Już zapowiadają, stanie się 30 października. Polacy mają tylko 5 dni
  2. Trzecia fala koronawirusa będzie najgroźniejsza. Porażające doniesienia
  3. Sprzed chwili: do mediów dotarła tragiczna wiadomość. Nie żyje, jego mieszkanie otoczono kordonem

Godziny dla seniorów – co sądzą Polacy?

Przedsiębiorcy nie są zadowoleni z wprowadzenia godzin dla seniorów. Ich zdaniem seniorzy robią zakupy w różnych godzinach, a w tych we wskazanych przez rząd i tak było pusto. Najbardziej przez ostatnie dwa tygodnie ucierpiały sklepiki szkolne i te położone przy placówkach oświatowych.

Dzieci i nauczyciele podczas dłuższych przerw zaopatrywali się tam w drugie śniadania.  Wyjątek wprowadzony przez rząd nie będzie jednak rozwiązaniem ich problemów, ze względu na wprowadzenie nauki zdalnej dla starszych klas.

Portal tvn24.pl cytuje wypowiedź wiceprezesa Polskiej Izby Handlu Macieja Ptaszyńskiego, który nie popiera tego rozwiązania:

-Osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a sklepy między 10 a 12 były niemal puste. Natomiast po godzinie 12 w rezultacie tworzyły się w nich kolejki, a jak wiemy, tłok w czasie pandemii nie jest pożądany.

Z kolei zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców bardziej sensowne od godzin dla seniorów byłoby przywrócenie handlu w niedziele. Związek zamieścił oficjalny komunikat na swojej stronie internetowej w tej sprawie. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  2. Zaczęło się, Polacy ruszyli do sklepów. Wykupują jeden produkt, trzeba się śpieszyć, podobnie dzieje się już w Niemczech, niewiarygodne
  3. Piotr: ”Kobiety powinny zarabiać mniej niż faceci. Jak im się nie podoba, niech zajmują się domem i to za darmo”
  4. Zakonnica zabrała głos po decyzji TK ws. aborcji. Podobnego wyznania nikt się nie spodziewał
  5. Nagła i kontrowersyjna decyzja Trzaskowskiego. Dotyczy aborcji w miejskich szpitalach, nikt się nie spodziewał
  6. Bulwersujące porównanie strajkujących kobiet w „Wiadomościach” TVP. Naprawdę się wydarzyło
  7. Piorunujące i oszałamiające, mało znane zastosowania soku z ogórków kiszonych. Na odchudzanie, odporność i marynowanie mięsa

Źródła: tvn24.pl

 

 

Poprzedni artykułZacznie się dziś o 16 w całej Polsce. Wszyscy obywatele powinni być gotowi
Następny artykułOd dziś nagła zmiana w całym kraju. Decyzja zapadła, wszyscy muszą się dostosować
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl