Na zebranej dziś, tj. w czwartek, 10 czerwca konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki przedstawili obostrzenia na wakacje. Kolejny etap luzowania wejdzie w życie pod koniec miesiąca. Polacy będą mogli wybrać się na Stadion Narodowy dla strefy kibica, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Od 13 czerwca powiększona zostanie liczba osób w kościołach, mowa o 50 proc. zapełnionych miejsc. Od 26 czerwca na targach i konferencjach będzie mogła znajdować się 1 os. na 10 m kw. Obiekty sportowe będą zapełnione na 50 proc. Hotele i pensjonaty zajęte będą do 75 proc. w czym nie będą uwzględniane osoby do 12 roku życia. Limity będą pomijane w przypadku osób zaszczepionych. Otwarte zostaną także dyskoteki do 150 osób. 

Od dwóch tygodni Polacy mogą poruszać się na zewnątrz bez maseczek. Otwarte zostały baseny, ogródki restauracyjne, a także można usiąść wewnątrz lokalu z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. Kolejny etap luzowania obostrzeń stał się faktem.

Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki przedstawili nowe obostrzenia

Jeszcze we wtorek, 8 czerwca Adam Niedzielski przekazał, w rozmowie z Polsat News, że rząd jest w trakcie ustalania nowego planu, dotyczącego luzowania obostrzeń w kraju, o którym już wkrótce dowiedzą się Polacy.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że te kolejne etapy będą dotyczyły okresu wakacyjnego, który wszyscy już planujemy. Będziemy starali się do końca tego tygodnia przedstawić bardzo konkretne propozycje – czytamy.

W środę, minister zdrowia przekazał tej samej stacji telewizyjnej, że w czwartek przedstawiony zostanie pakiet rozwiązań epidemicznych, który obowiązywać będzie przez całe wakacje.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Tak też się stało. Na zebranej konferencji prasowej z udziałem szefa resortu zdrowia oraz premiera Mateusza Morawieckiego dowiedzieliśmy się, że: Od 13 czerwca powiększona zostanie liczba osób w kościołach, mowa o 50 proc. zapełnienia miejsc. Od 26 czerwca na targach i konferencjach będzie mogła znajdować się 1 os. na 10 m kw. Obiekty sportowe będą zapełnione na 50 proc. Hotele i pensjonaty zajęte będą do 75 proc., w czym nie będą uwzględniane osoby do 12. roku życia i osoby zaszczepione.

Otwarte zostaną również dyskoteki do 150 osób. Limit ten również nie będzie uwzględniał osób zaszczepionych. Premier dodał, że łącznie wykonanych szczepień zostało ponad 23 miliony, z czego 14 milionów zostało zaszczepionych jedną lub dwoma dawkami. 

Kolejny etap luzowania obostrzeń

Rząd bezustannie pracuje nad tym, by obostrzenia stopniowo zostawały znoszone, a Ministerstwo Zdrowia jest instytucją, która na bieżąco przekazuje decyzje władz w mediach społecznościowych.

Po raz ostatni z luzowaniem obostrzeń mieliśmy do czynienia 6 czerwca. Poinformowano wówczas o zwiększeniu liczby uczestników wszelakich spotkań oraz imprez, tj. wesela, komunie, czy chrzciny, a także zwiększonej ilości osób, mogących przebywać w komunikacjach miejskich.

W ich świetle na targach, konferencjach, czy wystawach będzie mogła znajdować się 1 osoba na 15 m kw. W dotychczasowo zamkniętych salach do zabaw również obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 m kw.

Natomiast w imprezach okolicznościowych i wszelkiego rodzaju zgromadzeniach do 6 czerwca udział mogło brać 50 osób. Teraz limit ten wynosi 150 ludzi. Natomiast komunikacje miejskie mogą zabierać 75% pasażerów z zasłoniętymi ustami oraz nosem maseczką ochronną.

Zobacz zdjęcie:

Od 6 czerwca wprowadzono luzowanie powyższych obostrzeń. Dziś minister zdrowia przekazał informację o kolejnych. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Polsat News

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl