Od 1 maja rząd zaplanował luzowanie obostrzeń. Na czym polegać będą zmiany i kogo obejmą? Znamy szczegóły. 

W nowelizacji ustawy określającej dotychczasowe obostrzenia rząd wprowadził kilka zmian, które mogą ucieszyć wielu Polaków. Pierwsze z nich wejdą w życie już w sobotę 1 maja. Dotyczą one branży sportowej. 

Obostrzenia od 1 maja: nowelizacja ustawy 

Okazuje się, że już od 1 maja dozwolona będzie aktywność sportowa na świeżym powietrzu oraz w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.

Co więcej, w zorganizowanych zajęciach będzie mogła brać udział tylko młodzież do 18 roku życia, przy czym na obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż połowa jego obłożenia. Oczywiście pod warunkiem prowadzenia działalności bez udziału publiczności. 

W dalszym ciągu jednak do 7 maja będzie obowiązywał zakaz między innymi prowadzenia działalności takiej, jak baseny, siłownie, czy kluby fitness w celach innych niż wyżej wymienione. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Obiekty sportowe zostaną otwarte dla wszystkich dopiero 29 maja. 

Co z hotelami i galeriami handlowymi? 

Zgodnie z rozporządzeniem hotele będą mogły być ponownie otwarte z 50 proc. obłożeniem dopiero po 7 maja. W czasie majówki z oferty hotelowej mogą skorzystać tylko niektóre grupy zawodowe w celach służbowych. 

Ponadto, działalność instytucji kultury, takich jak np. galerie sztuki, czy muzea do 7 maja pozostaje ograniczona kilkoma zasadami. Po pierwsze, obowiązywać będzie limit odwiedzających: 1 osoba na 15 mkw. Po drugie, każdy z odwiedzających musi mieć na sobie maseczkę. Reguły te zaczną obowiązywać 4 maja. 

4 maja zostanie też wznowiona działalność galerii handlowych. Oczywiście z zachowaniem zasady limitu klientów: 1 osoba na 15 mkw. 

Niestety lokale gastronomiczne wciąż pozostaną zamknięte. Dopiero 15 maja otwarte zostaną ogródki piwne, a 29 maja działalność restauracji i barów będzie mogła być w pełni wznowiona. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Biznes.radiozet.pl