Jaki jest najlepszy lek na kaca? Każdy ma swój sprawdzony sposób, do którego ucieka po ciężkiej nocy. Teraz jednak powstał lek na skutki pijaństwa stworzony przez australijskich naukowców. Pomaga w regeneracji komórek mózgu osobom, które nie tylko cierpią na „syndrom dnia poprzedniego”, ale też poważnie nadużywają alkoholu.

Naukowcy z Queensland University of Technology przyznają, że swojego odkrycia dokonali przez przypadek. Początkowy cel badań był inny.

ZOBACZ TEŻ: Pijany pilot samolotu wyprowadzony w kajdankach. Pasażerowie w szoku

ładowanie...

Zobacz również

To była ekscytująca niespodzianka. To względnie nowy lek, dostępny tylko w Chinach i Japonii. Tam stosuje się go powszechnie i przynosi dobre wyniki przy leczeniu stanów lękowych, przy bardzo ograniczonych efektach ubocznychmówi dr Belmer.
Substancją, o której mowa jest Tandospirone, czyli lek przeciwdepresyjny. Australijczycy wykazali, że może on powodować regenerację komórek nerwowych, które zostały uszkodzone w wyniku nadużywania alkoholu.

Niesamowity lek na skutki pijaństwa

Badania prowadzono na myszach. Naukowcy podawali im alkohol przez 15 dni, po czym prowadzili terapię nowym lekiem. Już po dwóch tygodniach zmiany w mózgu zostały odwrócone, a dodatkowo okazało się, że lek obniża skłonność do ponownego spróbowania alkoholu.
Tandospirone to przełom w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu. Ma wiele zastosowań oraz nie powoduje skutków ubocznych. Lek daje nadzieje na ograniczenie przypadków ludzi powracających do nałogu. Natomiast dla imprezowiczów oznacza to, że bez obawy mogą zabawić się w weekend! 😉
Źródło: rmf24.pl