Odszkodowanie, o które dotychczas mogły starać się kobiety w przypadku niedoinformowania przez lekarza o stwierdzonych wadach płodu nie będzie brane pod uwagę. Portal prawo.gazetaprawna.pl przeprowadził rozmowę ze specjalistą, który skomentował decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem konflikt może potrwać jeszcze długie lata

Informacje przekazywane przez rozmówcę serwisu prawo.gazetaprawna.pl bez wątpienia nie będą w smak wielu ludziom. Jego zdaniem odszkodowanie, o które mogły się dotychczas starać nie będzie już przyznawane. Wszystko ma związek z decyzją TK, która zapadła 22 października 2020 roku.

Odszkodowanie z tytułu złego urodzenia

Portal prawo.gazetaprawna.pl informuje, że podjęta decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zakazie aborcji embrio-patologicznej uniemożliwi roszczenia przeciwko lekarzom za utraconą szansę na przerwanie ciąży. 

– W przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, matka ma dziś prawo do świadomego podjęcia decyzji co do urodzenia dziecka. Może w takiej sytuacji podjąć decyzję o przerwaniu ciąży – w określonym czasie – czytamy na portalu prawo.gazetaprawna.pl.

W przypadku, w którym zostaje odebrana możliwość zrealizowania tego uprawnienia, np. z powodu fałszywej informacji, lub jej nieudzielenia przez lekarza, można starać się o odszkodowanie z tytułu tzw. złego urodzenia. Niniejsze powództwo można złożyć przeciwko lekarzowi, lub innemu podmiotowi prowadzącemu leczenie w sytuacji, gdy medyk przeoczy wady, nie zleci badań prenantalnych lub nie przeprowadzi dodatkowej diagnostyki w celu stwierdzenia poważnych schorzeń płodu.

Przypomnijmy, że w przeszłości sądy często przychylały się do żądań pacjentek, co spowodowało, że mnóstwo spraw wytoczonych z podobnych powodów zakończyło się przyznaniem odszkodowań przekraczających kwotę miliona złotych.

  1. Stanie się już w piątek, wszyscy są w gotowości. Szef kancelarii premiera potwierdza
  2. TVN bije na alarm, zacznie się już dziś o 23:00. W wielu miejscach lepiej nie wychodzić z domów
  3. Atak nożownika po proteście w Gdyni. Pociął twarz mężczyźnie, który bronił obrażanych kobiet

Adwokat Oskar Luty: Mówimy o sytuacji, gdy matka została w ogóle pozbawiona prawa do decyzji 

Na portalu prawo.gazetaprawna.pl pojawiła się rozmowa z adwokatem Oskarem Lutym, partnerem kancelarii Fairfield. Zdaniem specjalisty decyzja Trybunału Konstytucyjnego zamyka sprawę składania podobnych powództw:

–  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego niewątpliwie zamyka możliwość składania podobnych powództw. To alarmująca informacja, ponieważ wychowywanie ciężko chorego dziecka bywa niezwykle kosztowne i istotnie wpływa na życie rodziców. Mało które gospodarstwo domowe jest w stanie sobie z tym samodzielnie poradzić, a mówimy o sytuacji, gdy matka została w ogóle pozbawiona prawa do decyzji – cytuje słowa adwokata serwis prawo.gazetaprawna.pl

Specjalista zaznacza, że dotychczas państwo zapewniało kobietom kwotę 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka z nieodwracalnym uszkodzeniem płodu, co w porównaniu do kosztów związanych z ogólnym leczeniem dziecka, jest kwotą bardzo niską:

– Standardowo państwo zapewnia kobietom jednorazowe świadczenie wynoszące 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka z nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, a także niezbyt wysokie zasiłki i dodatki opiekuńcze. – To nijak ma się do kosztów, jakie ponoszą rodzice w przypadku wychowywania potomstwa z istotnymi wadami rozwojowymi – zaznacza mec. Oskar Luty. Uważacie, że to odszkodowanie w dalszym ciągu powinno być przyznawane?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nowe badania wskazują grupę osób odporną na zakażenie koronawirusem. Wiemy, kto się do niej zalicza
  2. Lekarz bije na alarm, bardzo nietypowy objaw koronawirusa. Jeśli go masz, zapomnij o podróżach
  3. Pilna konferencja Strajku Kobiet, przedstawiono postulaty. Kiedy koniec protestów?
  4. Wiemy, którzy uczniowie jako pierwsi wrócą do szkoły. Minister edukacji potwierdza
  5. Pilne: Nie żyje książę, był czwarty w kolejce do tronu. Miał 38 lat
  6. TVN dotarł do najnowszych wieści ws. wyroku dotyczącego aborcji. Wiadomo, co będzie dalej
  7. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Poprzedni artykułNowe przepisy właśnie weszły w życie. Zmiany dotkną wielu Polaków, mało kto wie
Następny artykułPorażające doniesienia ekspertów. Siła wirusa jest większa, niż przypuszczano
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl