Olaf Lubaszenko opublikował na swoim Instagramie czarno-białe zdjęcie, którym przypomniał o dzisiejszej rocznicy narodzin wybitnego, polskiego reżysera filmowego, Stanisława Barei. Słynny aktor i producent opisał legendę kina w samych superlatywach.

Autor mnóstwa hitów polskiego kina, ale też wybitny aktor, który w swojej karierze miał okazję współpracować z dziesiątkami legend polskiej sceny teatralnej, Stanisław Bareja obchodziłby dzisiaj 92. urodziny.

Olaf Lubaszenko wspomina Stanisława Bareję

Swoją przygodę z filmem Stanisław Bareja rozpoczął jeszcze w trakcie studiów. Za jego oficjalny, reżyserski debiut uznaje się etiudę pt. „Drugie sumienie” z 1953 roku. Potem kariera reżysersko-aktorska Barei rozwinęła się na tyle, że zdecydował się przenieść ją na scenę filmową.

W ten sposób z biegiem lat powstały takie hity jak m.in.: „Alternatywy 4”, „Miś”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”, „Poszukiwany, poszukiwana”, czy „Nie ma róży bez ognia”. Miał na swoim koncie także kilkanaście niezrealizowanych scenariuszy.

Współpracował z takimi aktorami jak m.in.: Stanisława Celińska, Jerzy Cnota, Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski, Andrzej Fedorowicz, Zofia Czerwińska, Stanisław Tym, czy Jerzy Turek.

Dziś za pośrednictwem Instagrama jego postać wspomniał Olaf Lubaszenko, który opisał Bareję w samych superlatywach:

Dziś 5 grudnia. Tego dnia w 1929 roku urodził się Stanisław Bareja… Architekt naszego poczucia humoru, którego najlepsze filmy były moralitetami ubranymi w komediowe szaty. Zawsze pamiętam, chociaż nie było mi dane Go poznać… – napisał Olaf Lubaszenko.

Jakie filmy legendarnego reżysera, scenarzysty i aktora kojarzą wam się najlepiej?

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

1. Biedronka już ogłosiła. Jutro pojawi się ekskluzywny produkt, na który polują miliony
2. Widzowie zastygli w bezruchu. Niebywałe, co w „Pytaniu na śniadanie” zrobiła zwyciężczyni „The Voice”
3. Burza w sieci po tym, co stało się na wizji podczas finału „The Voice of Poland”

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl