Olej kokosowy to niezwykle wszechstronny produkt dla zdrowia i urody. Ludzie używają go do różnych rzeczy, od gotowania i czyszczenia, po nawilżanie skóry, i usuwanie makijażu. Inni często używają tego produktu, aby poprawić zdrowie i kondycję swoich pukli. Olej kokosowy do włosów: jego zalety, zastosowanie oraz porady naszej redakcji.

Codzienne czynności pielęgnacyjne, takie jak mycie, czesanie i stylizacja, mogą spowodować uszkodzenie włosów i sprawić, że będą one się puszyć, łamać i przesuszać.

Mycie, czesanie, farbowanie i układanie włosów może uszkodzić ich naturalną strukturę, przez co prowadzi do tego, że stają się one bardziej podatne na pękanie.

Dlaczego olej kokosowy lepiej chroni włosy, niż inne oleje?

Często mówi się, że olej kokosowy do włosów jest najlepszym sposobem, aby zmniejszyć utratę białka i zachować zdrowy wygląd fryzury.

Biorąc pod uwagę obecną popularność oleju kokosowego, łatwo byłoby to zlekceważyć – uważając jako trend. Uważa się jednak, że struktura chemiczna oleju kokosowego stoi za jego wyjątkową zdolnością do ochrony włosów.

Olej kokosowy składa się głównie z kwasu tłuszczowego zwanego kwasem laurynowym. Dzięki temu olej kokosowy ma długą, prostą strukturę, która łatwiej wchłania się w głąb łodygi włosa.

Wykazano, że olej kokosowy nałożony na włosy przed myciem zmniejsza utratę białka bardziej, niż oleje słonecznikowe i mineralne.

Wcieranie olejku we włosy przed myciem lub po nim pomaga zapobiegać uszkodzeniom.

Olejek można nakładać na włosy na kilka sposobów, aby chronić je przed uszkodzeniami. Nałożenie produktu na pasma przed ich umyciem może pomóc zmniejszyć ilość uszkodzeń, które powstają podczas mycia i gdy są mokre.

Co ciekawe, włosy są najbardziej narażone na uszkodzenia, gdy są mokre. Dzieje się tak z powodu subtelnych, strukturalnych zmian. Kiedy moczysz włosy, nasiąkają one wodą i pęcznieją. Łuski są wtedy wypychane na zewnątrz i odchylają się. Są one przez to znacznie bardziej podatne na uszkodzenia, zwłaszcza podczas czesania lub stylizacji.

Pokrycie włosów olejem po lub przed umyciu sprawia, że ​​stają się one bardziej miękkie i gładkie. Zmniejsza to tarcie spowodowane stylizacją, dzięki są także mniej podatne na łamanie się.

Nawilża włosy i zmniejsza ich łamliwość.

Ochrona włosów przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak wiatr, słońce, czy dym.

Czy olej kokosowy ma negatywny wpływ na włosy?

Olejek kokosowy jest ogólnie uważany za bezpieczny w stosowaniu na skórę i włosy, jednak używanie zbyt dużej ilości produktu może powodować przetłuszczanie się ich.

Jak używać oleju kokosowego do pięknych włosów?

Oto kilka sposobów wykorzystania oleju kokosowego, aby poprawić stan włosów.

Jako odżywka: Umyj włosy szamponem, a następnie przeczesz włosy olejem kokosowym, od środkowej części po same końce.

Jako środek ułatwiający rozczesywanie po umyciu: Po umyciu i odżywieniu włosów wetrzyj w nie odrobinę oleju kokosowego, aby chronić je podczas czesania.

Jako maska ​​do włosów: wetrzyj olej kokosowy we włosy i pozostaw na kilka godzin (lub nawet na noc), zanim je zmyjesz.

Jako ochrona przed myciem włosów: Wetrzyj olejek kokosowy we włosy przed ich umyciem.

Jako kuracja na skórę głowy: Przed snem wmasuj niewielką ilość oleju kokosowego w skórę głowy. Pozostaw na noc i rano zmyj go szamponem.

Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.