Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Gwałtowne obniżenie temperatury ma dotyczyć czterech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego. 

W czterech polskich województwach nastąpi duży spadek temperatury. Może być niebezpiecznie. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia

Pogoda może dać się we znaki mieszkańcom czterech polskich województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego. Do Polski napłynęło wyjątkowo mroźne powietrze, dlatego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia.

Synoptycy ostrzegają przed wyjątkowo silnym mrozem na tym obszarze do godzin przedpołudniowych w piątek. Prognozują, że temperatury mogą spaść nawet do -17 stopni. Jednak, jak zapowiada IMGW, ostrzeżenie prawdopodobnie będzie kontynuowane i obejmie większy obszar. Okazuje się, że kolejne dni mogą być jeszcze chłodniejsze.

To jednak nie wszystkie ostrzeżenia. Wydano również komunikat dotyczący oblodzenia w centralnej i południowej Polsce. Warunki drogowe mogą być naprawdę trudne, dlatego kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. 

Spadek temperatury w Polsce

Polki i Polaków czeka duży spadek temperatury. Już od kilku lat nie było tak zimno w naszym kraju. 

 Nad Polskę wchodzi wyż znad Syberii i fala wyjątkowo silnych mrozów: ponad 20 st. C – mówi Wirtualnej Polsce synoptyk Krzysztof Ścibor.

Nie zabraknie również opadów śniegu. Już za kilka dni do Polski może dotrzeć niż śródziemnomorski, który prawdopodobnie przyniesie silną śnieżycę. Najwięcej opadów ma pojawić się na południu, wschodzie i częściowo w Polski. 

Synoptycy przewidują, że taka sytuacja może utrzymać się od kilku do kilkunastu dni. Cieplej będzie na Zachodzie Polski. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: 

 

 

Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com