Owczarek niemiecki to rasa niezwykle popularna w Polsce. Ten bystry i inteligentny towarzysz cieszy się uznaniem u wielu osób, które zdecydowały się na adopcję czworonoga. Zastanawiasz się, czy dołączyć do grona posiadaczy owczarka? Dowiedz się więcej o tych wyjątkowych psiakach!

Długowłosy, a może krótkowłosy? Czy owczarek niemiecki nadaje się na psa rodziny z małymi dziećmi? A dla osoby starszej, która nie może pozwolić sobie na dłuższe spacery? No i ile jest prawdy w tym, że ta rasa powinna mieszkać na dworze? Wyjaśniamy, jak wygląda opieka nad czworonogiem i obalamy mity. Opowiemy, czym się różni owczarek długowłosy od krótkowłosego, czy lepiej zaadoptować szczeniaka, czy dorosłego osobnika, a także czego unikać, by zwierzak chował się zdrowy i zadowolony!

Owczarek niemiecki długowłosy: jak o niego dbać?

Owczarek niemiecki długowłosy, jak sama nazwa wskazuje, ma znacznie dłuższą sierść od swojego kuzyna. Wyróżnia się przyjaznym nastawieniem i pogodnym charakterem.

Popularny mit głosi, że owczarek niemiecki, w przeciwieństwie do krótkowłosego kuzyna, może mieszkać na dworze. To bzdura! Chociaż sierść owczarka zapewnia mu względną ochronę przed niskimi temperaturami, przebywając stale na dworze, naraża się  na gwałtowny spadek odporności, a w konsekwencji częstsze choroby. Nie znaczy to, że w ogóle nie powinny przebywać na zewnątrz – wręcz przeciwnie! Ruch jest im niezbędny do utrzymania dobrej kondycji oraz rozładowania energii. Jeśli nie zapewnimy zwierzakowi okazji, by mógł się solidnie wybiegać, będzie szukał ujścia poprzez rozrabianie, szczekanie, a nawet niszczenie sprzętów. 

Niektórzy sądzą, że z powodu swej powierzchowności pies nie nadaje się do pracy. Długa sierść miałaby przeszkadzać mu w stróżowaniu, służbie w policji czy oddziałach ratowniczych, a także jako przewodnik. Jednak owczarek niemiecki długowłosy znakomicie sprawdza się we wszystkich tych rolach i sprawnie przechodzi szkolenie. Rzeczywiście, jego sierść wymaga większej pielęgnacji i regularnego czesania, ale nie stanowi aż takiego problemu! Warto natomiast zakupić u weterynarza specjalną karmę, dzięki której będzie zdrowsza i mocniejsza. 

Owczarek niemiecki krótkowłosy: jakie ma potrzeby?

Owczarek niemiecki krótkowłosy to psiak lżejszy od swojego kuzyna aż o dziesięć kilogramów. Jest nieco mniej radosny i skory do zabaw, lecz jednocześnie obowiązkowy, odpowiedzialny i uważny. Naprawdę trudno go wyprowadzić z równowagi!

Owczarek charakteryzuje się silnym umięśnieniem i proporcjonalną budową ciała. Potrzebuje sporej dawki ruchu, więc osoba starsza, która nie jest w pełni sprawna fizycznie, powinna odpuścić i zaadoptować spokojniejszego pupila. Na ogół pies nie szczeka bez powodu, nawet jeśli jest zaczepiany przez innego osobnika. 

Zarówno owczarek długowłosy, jak i krótkowłosy dwa razy do roku zaczyna linienie. Wówczas powinniśmy systematycznie wyczesywać stracone włoski za pomocą specjalnej szczotki. Najlepiej sprawdza się zgrzebło. 

Owczarek niemiecki szczeniak: czy warto go zaadoptować?

Rodzaj sierści – długiej i krótkiej – jest przekazywany wśród psiaków w niekontrolowany sposób, więc w każdym miocie może trafić się kilka osobników w jednym i drugim typie. Chociaż w świadomości społecznej najsilniej utrwalił się wizerunek owczarka o brązowo-czarnym umaszczeniu, zdarzają się również osobniki w jednolitym kolorze. 

Psiak znakomicie sprawdza się jako towarzysz rodziny z dziećmi, dla których jest świetnym towarzyszem zabaw. Co ważne, owczarka trudno zranić lub sprawić mu ból, dlatego rodzice mogą być spokojni, pozwalając swoim pociechom na zabawę z pupilem. Rzecz jasna zawsze lepiej chuchać na zimne i póki dziecko jest małe, nie należy nigdy zostawiać ich sam na sam.

Czy lepiej adoptować szczeniaka, czy dorosłego psa? Jeśli decydujemy się na przygarnięcie malucha, musimy liczyć się z tym, że czeka nas ciężka praca nad jego wychowaniem. Chociaż owczarek niemiecki to niezwykle pojętny czworonóg, każdego dnia musimy mu tłumaczyć zasady panujące w domu i pilnować, by się do nich stosował. To nie znaczy, że mamy być surowi albo ostrzy! Traktujmy go z miłością i troską, a zyskamy wspaniałego przyjaciela na lata. 

Owczarek niemiecki to wspaniały towarzysz dla całej rodziny. Zobacz zdjęcia pięknych psiaków:

owczarek niemiecki
fot. pixabay.com AnjaGh

Owczarek niemiecki to wspaniały towarzysz dla rodziny z dziećmi.