Oxytree, nazywane drzewem tlenowym, ma znaczący wpływ na jakość powietrza. Czym jest i czy faktycznie chroni przed smogiem? Czy nasz ekoklimat czeka rewolucja? Hiszpańscy naukowcy postawili jasną tezę! 

Zła jakość powietrza ma wpływ przede wszystkim na nasze zdrowie. Choroby układu krążenia, układu nerwowego oraz obniżona wydajność płuc to wyłącznie niektóre z przykładów. Naukowcy z całego świata od lat szukają sposobów na walkę z tym problemem. Czy oxytree okaże się idealnym wyjściem?

Oxytree – co to jest?

Oxytree, zwane Paulownią Clon in Vitro 112, powstało na hiszpańskim uniwersytecie Catilla la Mancha. To właśnie tam, w warunkach laboratoryjnych, skrzyżowano Paulownię Elongatę z Paulownią Fortunei. Mieszanka dwóch gatunków roślin ma zrewolucjonizować klimat. 

Jak działa drzewo tlenowe?

Drzewo ma niezwykłą zdolność dostosowywania się do różnych warunków. Posiada ogromne liście, które wytwarzają znacznie większą ilość tlenu niż pozostałe drzewa liściaste. Roślina, rozmnażana wyłącznie w laboratorium, nie stanowi zagrożenia dla ekosystemu.

Drzewo tlenowe ma ogromny wpływ na emisję dwutlenku węgla. Wspomniane liście o średnicy 60 cm mogą rocznie pochłaniać aż 111 ton CO2 na 1 ha. Dla przykładu, drzewo z rodziny bukowatych pochłania wyłącznie 11,6 ton na 1 ha.

Z tej niezwykłej rośliny można również pozyskiwać aromatyczny miód, a jego liście nadają się na paszę dla zwierząt. Z tych drzew produkuje się również wysokiej jakości meble, a jego drewno świetnie służy za podpałkę. 

Ile kosztuje drzewo tlenowe?

Cena sadzonki to około 50 złotych. Wynalazek hiszpańskich naukowców posiada europejski paszport CPVO, czyli Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin. Drzewo tlenowe jest dostępne również w Polsce.

Zobacz plantację drzew tlenowych w Hiszpanii

Zobacz jak wygląda drzewo tlenowe:

Oxytree
oxytree.pl

Wyjątkowe drzewo to wynalazek hiszpańskich naukowców.

oxytree
oxytree.pl

Drzewo miałoby zrewolucjonizować światowy ekosystem.

oxytree
oxytree.pl

Sadzonki drzewa tlenowego dostępne są również w Polsce i kosztują około 50 złotych.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Gdzie warto pojechać na długi weekend czerwcowy? Najciekawsze pomysły i destynacje
  2. W jakich sklepach Polacy najchętniej robią zakupy? Ranking najpopularniejszych sieciówek
  3. Gdzie wyjechać na wakacje 2019? NAJMODNIEJSZE miejsca na wakacje
  4. Horoskop na lato 2019! Romans, ogromna kłótnia, niezapomniany wyjazd czy niespodziewany awans?
  5. Jak się ubrać do Ziemi Świętej? Wszystko, co powinnaś wiedzieć

Źródło: oxytree.pl, natemat.pl

 

1
2
3
Poprzedni artykułNiewiele osób wie, że Ania Przybylska miała męża przed Jarosławem Bieniukiem. Małżeństwo nie trwało jednak długo
Następny artykułJakub Rzeźniczak ma dwuletnią córkę? „Oszukiwał i żonę, i matkę swojego dziecka”
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.