Magda Gessler jest nie tylko słynną prowadzącą program „Kuchenne rewolucje”. To też restauratorka, a jej warszawski lokal „U Fukiera” przyciąga tłumy. Restauracja pochwaliła się menu karnawałowym – ceny pączków dosłownie zwalają z nóg.

Co prawda Tłusty Czwartek w tym roku przypada dopiero 24 lutego, ale w restauracji „U Fukiera” Magdy Gessler już można skorzystać z karnawałowego menu. Znalazły się w nim także pączki. Ich cena sprawia, że będzie mogło sobie na nie pozwolić naprawdę niewiele osób.

Magda Gessler znowu bulwersuje cenami pączków

Już w poprzednich latach ceny produktów w restauracji gwiazdy TVN budziły spore kontrowersje. TUTAJ przeczytacie o cenie, jaką trzeba zapłacić za schabowego od Magdy Gessler. Jej pączki także uważane były za drogie – a w tym roku trzeba za nie zapłacić jeszcze więcej.

Prawdopodobnie przyczyną wyższych cen w restauracji „U Fukiera” może być inflacja. Efekt jest jednak taki, że na pączki od słynnej restauratorki będzie stać tylko zamożne osoby.

Rok temu pączek od Gessler kosztował od 8 do 11 złotych za sztukę. W tym roku „U Fukiera” można kupić te słodkości za 13 złotych. Do wyboru są smaki z konfiturą różaną, wiśniową i malinową.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

W ofercie znalazły się też faworki – za opakowanie 20 dag zapłacimy 30 złotych. Wszystkie te produkty będzie można kupić do końca karnawału – w restauracji, świątecznej budce oraz w sklepie „U Fukiera”.

Co sądzicie o powyższych cenach? Akceptowalne, biorąc pod uwagę wysoką jakość produktu, czy też już jednak przesada?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1.  Kim jest żona Szymona Hołowni? Ma pracę, którą w Polsce wykonuje zaledwie kilka kobiet
  2. Szklanki Magdy Gessler w Biedronce. Ile kosztują i do kiedy można kupić?
  3.  Skandaliczne informacje o emeryturze Beaty Tyszkiewicz. Przykre szczegóły świadczenia arystokratki