Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Palenie papierosów, a cera i wygląd. Jak papierosy niszczą skórę?
Dominika Bryś
Dominika Bryś 22.06.2020 17:00

Palenie papierosów, a cera i wygląd. Jak papierosy niszczą skórę?

palenie papierosów
fot. www.unsplash.com, taylor hernandez

Jeżeli palisz, najwyższy czas, by rzucić. Jest to szkodliwe dla Twojego serca, płuc, mózgu, a nawet życia seksualnego. Palenie papierosów szkodzi także Twojej cerze i wyglądowi. Przeczytaj ten artykuł, aby odkryć dlaczego.

Palenie papierosów, a cera i wygląd. Jak papierosy niszczą skórę?

1. Cienie pod oczami.

Gdy nie możesz spać spokojnie, automatycznie widać to na Twojej twarzy. Jeśli palisz, masz cztery razy większe prawdopodobieństwo, niż osoby niepalące, że możesz odczuwać niepokój w trakcie snu.

Dlaczego tak się dzieje? Powoduje to nocne wycofanie nikotyny. A niestety – słaby sen nie równa się ładnemu wyglądowi.

2. Żółte zęby.

Czy nie chciałabyś mieć oślepiającego, białego, hollywoodzkiego uśmiechu? Jeśli palisz, możesz na zawsze pożegnać się z tym pomysłem. Nikotyna zawarta w papierosach plami i odbarwia zęby.

PS Oprócz rosnących kosztów zakupu i palenia papierosów, dodaj do nich koszty wybielania zębów. Wychodzi z tego całkiem spora suma, prawda? 🙂

3. Zmarszczki i przedwczesne starzenie się skóry.

Eksperci są zgodni, że palenie przyspiesza proces starzenia się skóry, dzięki czemu palacze wyglądają średnio o 1,5 lat starzej, niż osoby niepalące.

Dlaczego tak się dzieje? Palenie utrudnia przepływ krwi, przez co skóra staje się mniej elastyczna i jędrna. Doprowadza to do powstawania się bruzd i nieatrakcyjnych linii.

4. Zły stan włosów.

Palenie papierosów wpływa negatywnie także na stan włosów. Eksperci uważają, że toksyczne chemikalia zawarte w dymie mogą uszkodzić DNA mieszków włosowych i generować szkodliwe dla komórek wolne rodniki.

Wynik końcowy? Palacze mają dużo cieńsze włosy i siwieją wcześniej, niż osoby niepalące. O ile w ogóle mają jeszcze włosy. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy palą, są około dwa razy bardziej narażeni na łysienie, uwzględniając oczywiście czynniki takie jak starzenie się i genetyka.

5. Matowa skóra.

Dym papierosowy zawiera tlenek węgla, który wypiera tlen w skórze oraz nikotynę, która zmniejsza przepływ krwi, pozostawiając cerę suchą i odbarwioną. Palenie papierosów wyczerpuje także wiele składników odżywczych, w tym witaminę C, która pomaga chronić i regenerować skórę.

6. Nowotwór skóry.

Palenie papierosów jest główną przyczyną raka płuc, gardła, jamy ustnej i przełyku, więc nie powinno być zaskoczeniem, że może ono również zwiększać ryzyko tej choroby skóry.

Zgodnie z badaniem z 2001 roku, palacze są trzy razy bardziej narażeni na rozwój raka płaskonabłonkowego, drugiego najczęściej występującego rodzaju raka skóry, niż osoby niepalące.

7. Rozstępy.

Nikotyna znajdująca się w papierosach niszczy włókna i tkankę łączną w skórze, powodując utratę elastyczności i jędrności. Może to doprowadzić do łatwiejszego powstawania rozstępów, gdy szybko przybiera się na wadze.